#61

Zdeněk Sklenář
(1910 – 1986)

Apollinaire

Sklenář Zdeněk
#61

Zdeněk Sklenář
(1910 – 1986)

Apollinaire

pol. 51-88
836 zobrazení
280 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
29. 11. 2017 18:30

sign. UD Sklenář, UD na autorské podložce Sklenář
olej, malířská lepenka
velikost
26,5 x 22,5 cm
1910 - 1986

Apollinaire - pravost potvrzena znalcem díla Zdeňkem Sklenářem, synovcem autora

Narodil se jako nejstarší ze tří synů učitele Jana Sklenáře a Boženy Hájkové. Studoval na gymnáziu v Zábřehu a později na reálce v Šumperku. Poté pokračoval ve studiu na Umělecko-průmyslové škole v Praze u profesora Arnošta Hofbauera, kde roku 1939 úspěšně absolvoval.

Během druhé světové války byl nasazen a zařazen na seznam tzv. zvrhlého umění. Po válce pracoval jako asistent na UMPRUM a následně se stal profesorem. V roce 1955 strávil tři měsíce v Číně, což výrazně ovlivnilo jeho tvorbu. Po návratu na UMPRUM v roce 1968 vedl sloučené ateliéry ilustrace a užité grafiky.

V roce 1980 přestal malovat a věnoval se psaní pamětí pod vlivem taoistických mistrů. Zdeněk Sklenář ukončil pedagogickou činnost osm let po návratu na školu.