#84

Jiří Trnka
(1912 – 1969)

Kostýmní návrh

Trnka Jiří
#84

Jiří Trnka
(1912 – 1969)

Kostýmní návrh

51-100
1 limit
761 zobrazení
26 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 18 000 Kč
25. 3. 2018 13:30

sign. PD Trnka
kvaš, karton
velikost
27 x 23,5 cm (výřez)
(1912-1969)

Kostýmní návrh - pí Fabiánová, pí Šejbalová - provenience: sbírka dr. Ditricha

Jiří Trnka se narodil 24. února 1912 v Plzni-Petrohradu a zemřel 30. prosince 1969 v Praze. Byl to český výtvarník, ilustrátor, sochař, scenárista a režisér animovaných filmů. Jiří Trnka byl jedním ze zakladatelů českého animovaného filmu a světově uznávaným ilustrátorem a tvůrcem loutkových filmů.

Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v letech 1929–1935. Už během studií začal navrhovat a vytvářet kulisy pro Divadlo Spejbla a Hurvínka J. Skupy v Plzni. Později provozoval vlastní loutkovou scénu nazvanou Dřevěné divadlo v pražském Divadle Rokoko. Jeho originální výtvarný projev ho brzy zařadil mezi českou ilustrátorskou špičku. Během života ilustroval kolem stovky knížek, přičemž mnohé z nich byly určeny dětem.

Jiří Trnka spolupracoval s Národním divadlem v Praze od roku 1936, kde vytvářel scény a kostýmy. Jeho poetické ilustrace zdobili knihy jako sbírku pohádek K. J. Erbena, Karafiátovy Broučky, Slovenské národní pohádky a Pohádky tisíce a jedné noci. Ve světě je známý zejména díky ilustracím ke knize pohádek Hanse Christiana Andersena, za které byl oceněn mezinárodně v roce 1968.

Jiří Trnka se věnoval i animovaným filmům. Během druhé světové války se zapojil do divadelního života návrhy scén a kostýmů. Roku 1945 spoluzaložil studia Bratři v triku, které se stalo významným centrem českého animovaného filmu. V roce 1967 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, avšak zemřel 30. prosince 1969 v Praze.

Jiří Trnka zanechal nejen výraznou stopu ve světě animovaného filmu, ale také ve světě ilustrace a loutkové tvorby.