Popis | reprodukováno: Radek Kratina 1928–1999, monografie, Hana Larvová, Gallery, 2013, str. 158–159 |
LP | 1987 |
Signováno | sign. nezjištěna |
Technika | variabil, chromované železo |
Rozměr | 21 x 21 x 7 cm |
Rok úmrtí | 1999 |
Rok narození | 1928 |
Roky | (1928-1999) |
Radoslav Kratina byl významný český výtvarník, který se věnoval různým uměleckým oborům, včetně sochařství, grafiky, průmyslového návrhářství, fotografie a malby. Narodil se 2. prosince 1928 v Brně.
Studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně v letech 1943 až 1948, kde se věnoval textilnímu návrhářství. Později pokračoval ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde studoval u různých učitelů, včetně Josefa Nováka a Aloise Fišárka. Začal svou kariéru prací jako průmyslový návrhář textilu a hraček a měl výstavy v ÚLUV v Praze v roce 1961.
Kratina se věnoval volné tvorbě a experimentální grafice a reliéfním objektům. V 60. letech se zapojil do uměleckých hnutí, která se zabývala strukturální abstrakcí, lettrismem a konstruktivismem. Spoluzakládal Klub konkretistů a vystavoval v různých uměleckých prostředích včetně zahraničí. Po okupaci roku 1968 byl členy Klubu konkrétistů, kteří emigrovali, až do roku 1989 izolován a pracoval na svých objektech a fotografování náhrobků.
Po pádu komunismu byla obnovena činnost regionálních sdružení Klubu konkretistů a Kratina začal znovu vystavovat svá díla. Jeho práce byla zahrnuta do řady významných výstav mapujících moderní české výtvarné umění. Retrospektivní výstavy jeho díla proběhly po jeho smrti v roce 2000 a v roce 2013. Radoslav Kratina zanechal důležitou stopu v českém umění svými inovativními a experimentálními přístupy k různým uměleckým médiím.
Zemřel 10. září 1999 v Praze.