#152

Olaf Hanel
(1943)

Kompozice

Hanel Olaf
#152

Olaf Hanel
(1943)

Kompozice

151 - 184
415 zobrazení
65 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 45 000 Kč
24. 2. 2019 13:30

sign. na rubu Olaf Hanel 1991
akryl, plátno
91 x 91 cm
1991

Kompozice

Olaf Hanel se narodil 21. ledna 1943 v Praze. Byl významným malířem, grafikem, sochařem a historikem umění. Mezi lety 1960 a 1965 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogickém institutu v Pardubicích, kde začal publikovat své karikatury v periodikách, jako jsou Host do domu a Plamen.

V období od poloviny 60. do poloviny 70. let byl aktivní ve světě uměleckých happeningů a řídil Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Projevoval podporu umělcům, kteří byli potlačováni komunistickým režimem, mezi nimiž byli Bohuslav Reynek, Ladislav Novák, Karel Nepraš a další. V době normalizace přesídlil do Prahy a stal se členem Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu. Po podpisu Charty 77 byl nucen pracovat jako topič.

V roce 1979 emigroval do Vídně a následně do Montrealu, kde mohl svobodně rozvíjet svoji tvorbu. Vytvářel "dráťáky," což jsou sochy z drátů, a také se věnoval grafice. V roce 1990 se vrátil do Prahy a převzal pozici kurátora v Českém muzeu výtvarných umění v Husově ulici.