Informace | odborná expertiza PhDr. Rea Michalová, Ph.D. provenience: Kunsthandel Gebroeders Koch, Amsterdam |
rok | 1919 |
signatura | sign. LD Huszar, PD na kartonu V. Huszar 1919 a autorské razítko |
technika | kvaš, papír na kartonu, autorská adjustace |
rozměr | 29,5 x 22 cm |
Vilmos Huszár se narodil 5. ledna 1884 v Budapešti, Maďarsko. V roce 1905 emigroval do Nizozemska, kde se nejprve usadil ve Voorburgu. Byl ovlivněn kubismem a futurismem a setkal se s dalšími vlivnými umělci, včetně Pieta Mondriana a Thea van Doesburga, s nimiž založil umělecké hnutí De Stijl v roce 1917. Společně s van Doesburgem založil také časopis De Stijl a navrhl obálku prvního čísla.
V roce 1918 navrhl barevná schémata interiéru pro ložnici domu Bruynzeel ve Voorburgu a v letech 1920 až 1921 spolupracoval s Pietem Zwartem na nábytkových návrzích. Huszár se v roce 1923 odhlásil ze skupiny De Stijl. Poté spolupracoval s Gerritem Rietveldem na výstavním interiéru pro Výstavu umění Velkého Berlína a od roku 1925 se zaměřil na grafický design a malbu.
V roce 1926 vytvořil kompletní vizuální identitu cigaret Miss Blanche Virginia, která zahrnovala balení, reklamu a prodejní stojany. Jeho práce byla zařazena na výstavu a prodej Onze Kunst van Heden v Rijksmuseum v Amsterdamu v roce 1939.
Vilmos Huszár zemřel 8. září 1960 v nizozemském městě Harderwijk.