#1

Jan Jakub Hartmann
(1658 – 1736)

Křest Krista

Hartmann Jan Jakub
#1

Jan Jakub Hartmann
(1658 – 1736)

Křest Krista

1-50
907 zobrazení
850 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 800 000 Kč
19. 10. 2019 13:30

informace
konzultováno a pravost potvrzena Dr. Hanou Seifertovou
sign. nezjištěna
olej na dřevěné desce
45 x 66 cm

Křest Krista

Jakub Jan Hartmann byl český malíř, narozený v roce 1680 v Kutné Hoře.

Patřil mezi představitele barokní krajinomalby. Během let 1694 až 1696 žil v Obořišti u Dobříše, kde pracoval v pavlínském klášteře. Později působil ve Sv. Poli v Praze, kde získal měšťanská práva, a následně se vrátil do svého rodiště, do Kutné Hory.

Hartmann byl ovlivněn starší nizozemskou tvorbou, zejména sbírkami z období Rudolfa II. Jeho malířské dílo se zaměřovalo na konstruované krajiny, do kterých zasazoval křesťanské výjevy. I přesto zůstávala krajina hlavním motivem jeho prací, jak lze vidět například v díle "Lesní krajina s chatrčí". Navazoval na manýristické vzory a vytvářel cykly jako například "Živly".

Jeho obrazy byly od počátku velmi ceněny, což vedlo k tomu, že se nacházely především ve šlechtických a klášterních obrazárnách. Jakub Jan Hartmann zanechal významnou stopu v českém umění baroka a jeho díla dodnes představují důležitý prvek v české krajinomalbě tohoto období.

Zemřel kolem roku 1736.