informace | konzultováno a pravost potvrzena Dr. Hanou Seifertovou |
signatura | sign. nezjištěna |
technika | olej na dřevěné desce |
rozměr | 45 x 66 cm |
Jakub Jan Hartmann byl český malíř, narozený v roce 1680 v Kutné Hoře.
Patřil mezi představitele barokní krajinomalby. Během let 1694 až 1696 žil v Obořišti u Dobříše, kde pracoval v pavlínském klášteře. Později působil ve Sv. Poli v Praze, kde získal měšťanská práva, a následně se vrátil do svého rodiště, do Kutné Hory.
Hartmann byl ovlivněn starší nizozemskou tvorbou, zejména sbírkami z období Rudolfa II. Jeho malířské dílo se zaměřovalo na konstruované krajiny, do kterých zasazoval křesťanské výjevy. I přesto zůstávala krajina hlavním motivem jeho prací, jak lze vidět například v díle "Lesní krajina s chatrčí". Navazoval na manýristické vzory a vytvářel cykly jako například "Živly".
Jeho obrazy byly od počátku velmi ceněny, což vedlo k tomu, že se nacházely především ve šlechtických a klášterních obrazárnách. Jakub Jan Hartmann zanechal významnou stopu v českém umění baroka a jeho díla dodnes představují důležitý prvek v české krajinomalbě tohoto období.
Zemřel kolem roku 1736.