#105

Jan Kavan
(1905 – 1986)

Zimní krajina

Kavan Jan
#105

Jan Kavan
(1905 – 1986)

Zimní krajina

101-150
1 limit
452 zobrazení
140 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 40 000 Kč
19. 10. 2019 13:30

informace
pravost potvrdil PhDr. Ivo Helán
sign. LD Kavan
olej, malířská lepenka
47 x 37,5 cm

Zimní krajina

Jan Kavan, český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog, se narodil 8. března 1947 ve Zlíně. Jeho otec, sochař Jan Kavan (1905–1987), působil jako učitel na umělecké škole založené Tomášem Baťou. Jan Kavan strávil dětství v Praze v Holešovicích.

V roce 1966 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze na Žižkově a později pokračoval ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Navštěvoval ateliér grafiky a ilustrace, kde ho formovali významní umělci jako profesorové Antonín Strnadel, Jiří Trnka a Zdeněk Sklenář. Roku 1972 absolvoval pod vedením Zdeňka Sklenáře, přičemž na něj měl vliv i asistent Jiří Anderle.

Těžištěm tvorby Jana Kavana se stala kresba a volná umělecká grafika, přičemž často využívá hlubotiskovou techniku leptu. Kromě malby je známý i jako ilustrátor knih a tvůrce ex libris. Jan Kavan se také věnuje návrhům poštovních známek a v roce 2022 zastává funkci předsedy v komisi pro tvorbu poštovních známek při České poště. Společně se svou manželkou, sochařkou Stanislavou Kavanovou, spolupracoval na dvou animovaných filmech.

Mezi léty 1997 a 2010 působil jako pedagog na Vyšší odborné škole a Střední umělecké škole Václava Hollara v Praze. Jan Kavan je členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar a dlouholetým kurátorem nekomerční Galerie U lávky Městského úřadu v Praze-Troji. Jeho bohatý umělecký přínos a angažovanost ve výtvarné sféře mu zajistily respekt a uznání jak mezi odbornou veřejností, tak i širokým spektrem umělecké komunity.