#15

Jan Matulka
(1890 – 1972)

Maska

Matulka Jan
#15

Jan Matulka
(1890 – 1972)

Maska

1-50
656 zobrazení
280 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 280 000 Kč
19. 10. 2019 13:30

informace
na rubu štítek s popisem díla
sign. LD Matulka
olej, deska
91 x 75,5 cm
1933

Maska

Jan Matulka byl americký malíř českého původu a umělec světového jména. Narodil se 7. listopadu 1890 ve Vlachově Březí a v roce 1907 emigroval s rodiči do USA. Žil v New Yorku, kde začal svou uměleckou kariéru.

Po příchodu do USA v roce 1907 studoval na National Academy of Design v New Yorku, kde získal umělecké vzdělání. Po dokončení studií v roce 1917 se oženil s Ludmilou Jirouškovou, která pracovala v Newyorské veřejné knihovně jako vedoucí sekce československé literatury.

V letech 1917–1918 obdržel "cestovní" stipendium od Josepha Pulitzera, což mu umožnilo cestovat po celé Americe a Karibiku. Během této cesty po jihozápadě USA zachytil magický hadí tanec indiánského kmene Hopi.

Jan Matulka byl známý svými abstraktními a expresionistickými malbami, které reflektovaly moderní umělecké trendy své doby. Jeho umělecký přínos zahrnuje také vlivy z cest a jeho setkání s různými kulturami.

Zemřel 25. června 1972 v New Yorku.