informace | na rubu štítek s popisem díla |
signatura | sign. LD Matulka |
technika | olej, deska |
rozměr | 91 x 75,5 cm |
rok | 1933 |
Jan Matulka byl americký malíř českého původu a umělec světového jména. Narodil se 7. listopadu 1890 ve Vlachově Březí a v roce 1907 emigroval s rodiči do USA. Žil v New Yorku, kde začal svou uměleckou kariéru.
Po příchodu do USA v roce 1907 studoval na National Academy of Design v New Yorku, kde získal umělecké vzdělání. Po dokončení studií v roce 1917 se oženil s Ludmilou Jirouškovou, která pracovala v Newyorské veřejné knihovně jako vedoucí sekce československé literatury.
V letech 1917–1918 obdržel "cestovní" stipendium od Josepha Pulitzera, což mu umožnilo cestovat po celé Americe a Karibiku. Během této cesty po jihozápadě USA zachytil magický hadí tanec indiánského kmene Hopi.
Jan Matulka byl známý svými abstraktními a expresionistickými malbami, které reflektovaly moderní umělecké trendy své doby. Jeho umělecký přínos zahrnuje také vlivy z cest a jeho setkání s různými kulturami.
Zemřel 25. června 1972 v New Yorku.