informace | na rubu štítek výstavy Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, Prague - Bratislava, D'une génération, l'autre, 3. dubna - 21. června 1992 a štítek výstavy Wannieck Gallery Brno, 15/2 - 19/5/2013, reprodukováno: Tomáš Císařovský, Kant, 2019, č. 84 |
signatura | sign. na rubu T. Císařovský 89 |
technika | akryl, plátno |
rozměr | 160 x 145 cm |
rok | 1989 |
Tomáš Císařovský se narodil 2. ledna 1962 v Praze a je českým malířem.
Studoval na SUPŠ obor Tvarování dřeva a řezbářství v Praze v letech 1978–1982, a poté na Akademii výtvarných umění u profesorů Paderlíka a Ptáčka v letech 1983–1988.
Je znám jako jedna z nejuznávanějších českých malířských osobností, přičemž používá olejové barvy s výraznými odstíny a zaměřuje se převážně na portréty, figurální výjevy a krajinu. Pracuje také s akvarelovými barvami a vytváří tematické cykly, jako jsou "Z deníku dědy legionáře", "Naty, přepni to!" nebo "Bez koní". Jeho obrazy jsou součástí českých i zahraničních galerií a nacházejí se ve veřejných i soukromých sbírkách.
Císařovský se proslavil svou expresivní olejomalbou a experimentováním s vizuální řečí malby. Významnou část jeho tvorby tvoří obrazy s historickou tematikou a figuralismem. Jeho díla se často objevovala na neoficiálních přehlídkách mladého umění, jako například na výstavách Konfrontace od roku 1984.