#17

František Foltýn
(1891 – 1976)

Kompozice

Foltýn František
#17

František Foltýn
(1891 – 1976)

Kompozice

1-50
574 zobrazení
1 700 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 1 500 000 Kč
15. 3. 2020 13:30

odborná expertizy PhDr. Rea Michalová, Ph.D. a PhDr. Jiří Hlušička
LP
1938
Signováno
sign. na rubu Foltýn B
Technika
olej, plátno
Rozměr
82 x 65,5 cm

Kompozice

František Foltýn se narodil 9. června 1891 v obci Královské Stachy na Šumavě. Po absolvování gymnázia se vyučil malířství porcelánu na škole uměleckých řemesel v Plzni pod vedením A. Němejce. Následně pokračoval ve svém vzdělávání na Uměleckoprůmyslové škole v Praze od roku 1913.

Jeho studia však byla přerušena první světovou válkou, kdy se zapojil do bojů na frontě. Po zranění byl převelen na Slovensko, kde působil mezi lety 1918 až 1924 v městech Bratislava, Košice a na Podkarpatské Rusi. Během tohoto období se jeho tvorba vyznačovala expresionismem a kubismem.

Následně strávil deset let v Paříži, od roku 1924 do 1934. Zde studoval na Académie Julian a Académie Grande Chaumière a zapojil se do avantgardního uměleckého hnutí. Byl členem různých uměleckých skupin, včetně Cercle et Carré, a jeho dílo spadá do oblasti organické abstrakce. František Foltýn spolupracoval s význačnými umělci, jako byli Kupka, Loos, Mondrian a Kandinský.

V roce 1934 se vrátil do Československa a usadil se v Brně, kde se začal věnovat realistickému zobrazování krajiny. V 60. letech se znovu vrátil k abstraktnímu vyjádření v krajinomalbě, zátiších a sociálních a lidových tématech.

František Foltýn zemřel 8. června 1976 v Brně.