#2

Karel Vítězslav Mašek
(1865 – 1927)

Toaleta

Mašek Karel Vítězslav
#2

Karel Vítězslav Mašek
(1865 – 1927)

Toaleta

1-50
1 limit
568 zobrazení
90 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 70 000 Kč
15. 3. 2020 13:30

odborná expertiza PhDr. Rea Michalová, PhD.
LP
1913
Signováno
sign. na rubu K. Mašek 1913
Technika
olej, kůže
Rozměr
87 x 58,5 cm

Toaleta

Karel Vítězslav Mašek se narodil 1. září 1865 v Točné u Prahy-Komořan. Krátce studoval na pražské Akademii, ale v roce 1884 odešel studovat na Akademii do Mnichova. Zde byl členem spolku českých studentů Škréta. Následně, v roce 1887, odcestoval do Paříže, kde studoval na Julianově akademii u Gustave Boulangera a Julese Lefebvre. V roce 1888 se vrátil zpět do Prahy a o tři roky později se stal členem Krasoumné jednoty.

Věnoval se ilustracím a národopisným studiím, a maloval opony pro česká i slovenská divadla (Kolín, Plzeň, Náchod, Martin). V roce 1896 získal stipendium pro studijní cestu na Moravu. Od roku 1898 působil jako profesor dekorativní malby na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Mezi jeho žáky patřil malíř Josef Čapek nebo architekt Bohumil Waigant. Věnoval se i architektuře a urbanismu, a v roce 1901 navrhl vlastní vilu včetně vybavení interiéru.

Karel Vítězslav Mašek se 15. února 1890 oženil s Viktorií Černou z Předměřic (1866–1944) v zámecké kapli v Dolních Beřkovicích. Jejich jediný syn Ing. Dr. Jaroslav Mašek (1.7.1893–1.5.1956) byl architekt, profesor ČVUT v Praze.

Zemřel v Praze 24. července 1927.