Popis | na rubu název díla autortem, odborná expertiza PhDr. Rea Michalová, Ph.D. |
Signováno | sign. PD M. Benka, na rubu Martin Benka |
Technika | olej, lepenka |
Rozměr | 44 x 62,5 cm |
Za dědinou
Martin Benka byl významný slovenský akademický malíř, národní umělec a nositel zlatého Řádu republiky. Je uznáván jako zakladatel moderního slovenského výtvarného projevu, zvláště v oblasti malby a kresby. Benka se věnoval také gobelínové tvorbě, scénickému výtvarnictví, hudbě a houslařství.
Své malířské dovednosti zdokonaloval po vyučení malířem pokojů v Hodoníně, kde pracoval v malířské firmě „Lesquier“. Následně studoval na soukromé malířské škole Aloise Kalvody v Praze. Benka projevoval výrazný zájem o esperanto, což se projevilo v jeho práci na sérii pohlednic s texty v tomto jazyce. Zároveň byl autorem studie s názvem "PRI SLOVAKA ARTO" a několika povídek, mezi nimiž vynikají "LA AKVOGUTETO", "RUĜAJ DIANTOJ" a "STRANGA KONCERTO".