#67

Jiří Sopko
(1942)

Tři sestry

Sopko Jiří
#67

Jiří Sopko
(1942)

Tři sestry

51-100
558 zobrazení
950 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 850 000 Kč
15. 3. 2020 13:30

LP
1981
Signováno
sign. PD 81 / Sopko
Technika
akryl, plátno
Rozměr
140,5 x 145,5 cm

Tři sestry

Jiří Sopko se narodil 20. února 1942 v Dubové, Podkarpatská Rus. Vzdělání získal nejprve na základní škole na Slovensku, následně krátce navštěvoval keramickou školu v Bechyni. V letech 1956–1960 absolvoval Výtvarnou školu Václava Hollara a mezi lety 1960–1966 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením prof. Antonína Pelce.

Jiří Sopko je uznávaný jako český malíř, grafik a sochař. Na začátku své kariéry tvořil portréty s temným koloritem, ve kterých se projevoval jeho melancholický pohled na svět. Později, v polovině 60. let, začal experimentovat s nepředmětnou malbou, kdy se jeho paleta barv rozšířila o živé a pastelové barvy. V těchto letech vznikly díla, která lze charakterizovat jako "pop-abstrakci". Ve své následující práci se však opět obrátil k figuře a tváři. V roce 1970 měl autorskou výstavu v Nové síni v Praze, která byla jednou z posledních svobodných uměleckých událostí normalizačního Československa.

V roce 1987 se přidal k umělecké skupině 12/15 Pozdě, ale přece. Od 90. let působil na AVU v Praze, kde postoupil z pozice docenta na profesora a v roce 2002 se dokonce stal rektorem této instituce.