Signatura | LD monogram PV |
Technika slovně | akvarel, tužka, karton |
Rozměry | 14 ✕ 14 |
Provenience slovně | sbírka Jindřicha Waldese (1876–1941); Národní galerie v Praze; po restituci jako dlouhodobá zápůjčka v Národní galerii až do r. 2009 |
Vystavováno | Vojtěch Preissig, Památník národního písemnictví ve spolupráci se Svazem československých výtvarných umělců, Národní galerií a Státní tiskárnou v Praze 1968, Galerie Václava Špály, Nová síň, Vojtěch Preissig, Jízdárna Pražského hradu, 5. 11. 2004 – 30. 1. 2005 (Výstava životního díla Vojtěcha Preissiga) |
Vojtěch Preissig byl významný český grafik, typograf, malíř a ilustrátor, narozený 31. července 1873 v Světci. Po absolvování pražského reálného gymnázia a Uměleckoprůmyslové školy se Preissig v roce 1898 přesunul do Paříže, kde se zdokonaloval v tiskařském řemesle. V roce 1903 se vrátil do Prahy jako renomovaný grafik a později se přestěhoval do USA, kde působil jako pedagog v Bostonu.
Během první světové války byl aktivní v československém zahraničním odboji, kde vytvářel vizuální propagační kampaně a pomáhal organizovat nábor dobrovolníků do zahraniční armády. Po válce navrhoval vlajky pro nově vzniklé Československo a ve dvacátých letech se věnoval volné tvorbě a knižní grafice.
Po návratu do Československa v roce 1931 se Preissig zapojil do odbojové činnosti proti nacistickému režimu. V roce 1940 byl zatčen gestapem a vězněn v koncentračním táboře Dachau, kde v roce 1944 zemřel.
V jeho tvorbě se odrážela potřeba chápat svět jako celek, zkoumat vztahy mezi člověkem a přírodou a hledat nové možnosti v grafickém designu. Zajímal se o vzájemné vztahy barev a tvarů a objevoval nové tiskové techniky, což vedlo k inovacím v secesní ornamentice.