#10

Endre Nemes
(1909 – 1985)

Zátiší s hudebním nástrojem, knihou a lampou

Endre Nemes
#10

Endre Nemes
(1909 – 1985)

1-50
475 zobrazení
450 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
24. 4. 2022 13:30

Popis předmětu
na rubu popis díla autorem, odborná expertiza PhDr. Rea Michalová, Ph.D.
Signatura
LD Endre Nemes, na rubu 2 x Endre Nemes / 1935
Technika slovně
olej, plátno
Rozměry cm
80,5 x 70,5
Vystavováno
Endre Nemes, Galéria mesta Bratislavy, 2007, č. 15, s. 31 Endre Nemes (1909–1985), „De tidiga åren“ verk från 30- ich 40-talen, Galerie Bel’Art, Stockholm, Švédsko, 2000, č. k. 11
Reprodukováno

Endre Nemes (10. listopadu 1909, Pécsvárad, Maďarsko – 22. září 1985, Stockholm, Švédsko) byl významný malíř, grafik, scénograf a pedagog. Jeho život byl plný cest, emigrace a uměleckých úspěchů.

Narodil se v židovské rodině a v mládí žil na Slovensku. Studoval filozofii a následně se věnoval umění. V 30. letech studoval na pražské Akademii výtvarných umění a žil v Praze, kde se zapojil do uměleckého života a spřátelil s mnoha dalšími umělci.

Během druhé světové války emigroval do Švédska, kde našel azyl. Tady strávil většinu svého života. Nemes se stal učitelem na umělecké škole, reorganizoval a modernizoval její výuku. Jeho umělecká tvorba byla významným příspěvkem k surrealismu a moderním uměleckým směrům.

Získal švédské státní občanství, vystavoval po celém světě a jeho díla byla vysoce ceněna. Věnoval se nejen malbě a grafice, ale také scénografii a pedagogické činnosti.

Endre Nemes zemřel v roce 1985 ve Stockholmu. Jeho odkaz a význam pro svět umění zůstává nezapomenutelný.