#102

Antonín Slavíček
(1870 – 1910)

Zátiší s konví

Zátiší s konví - Slavíček Antonín
#102

Antonín Slavíček
(1870 – 1910)

Zátiší s konví

821 zobrazení
1 900 000 Kč
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
Vyvolávací cena: 1 800 000 Kč
24. 11. 2019 13:30

počátek 90. let 19. století
olej/plátno, deska
52,5 x 65,5 cm
sign. PD A. Slavíček

expertiza prof. PhDr. P. Wittlich, CSc. a PhDr. Mgr. M. Zachař, restaurátorská zpráva ak. mal. rest. Z. Grohmanová; rámováno Antonín Slavíček, student krajinářské speciálky J. Mařáka na pražské Akademii výtvarných umění a přední představitel českého impresionismu, patří k mimořádným umělcům světového formátu. K malbě zátiší se Slavíček ve své tvorbě uchýlil dvakrát. Poprvé při studiích v Mařákově speciálce, a podruhé po svém návratu z Paříže. Jan M. Tomeš ve své obsáhlé slavíčkovské monografii dává vznik zátiší do souvislosti se Slavíčkovým krátkým pobytem v Bruselu, kde měl mistr možnost studovat díla vlámských malířů rubensovské školy. "Zátiší s konví" odráží i Slavíčkovu zkušenost ze studií na Akademii v Mnichově, kde se seznámil s naturalismem, tehdy považovaným za nejmodernější projev malířství. "Zátiší s konví" je oproti jiným Slavíčkovým zátiším malířsky mnohem vyspělejší. PhDr. Mgr. M. Zachař ve svém odborném posudku dokonce uvádí, že "řemeslná i estetická kvalita zde posuzovaného velmi noblesního zátiší opravňuje vést úvahu o samostatné práci bez přímé školní doktríny". Nelze než souhlasit. Slavíček mistrně zpracoval materiál i barevné ladění, kdy se do skvělého kontrastu dostávají tmavé tony zadního plánu, aby daly vyniknout téměř zářící zelenině v popředí. Kompoziční i světelná struktura obrazu, ukazuje na vysokou malířskou kulturu. Slavíčkova zátiší jsou jistě zajímavým sběratelským artiklem, která pro vášnivé sběratele – nejen Slavíčkova díla – tvoří skvělou možnost k doplnění sbírky.