prodáno za: 320 000 CZK
vyvolávací cena: 120 000 CZK

18. Křížová chodba v Emauzském klášteře v Praze - Blažíček Oldřich

expertiza PhDr. N. Blažíčková-Horová; rámováno Ticho klášterní chodby. Sluneční paprsky dopadají na barevné vitráže a prostupují okny, dokreslují tvary klenby. V dáli na oltáři jemně září světlo a skrze pootevřené okno můžeme na tváři cítit jemné závany čerstvého vzduchu, který proudí prázdnou chodbou. Živá atmosféra nás vtahuje a nutí se podívat za roh. Prostor žije, dýchá a my jsme jeho součástí. Oldřich Blažíček nastoupil na Akademii do figurální speciálky k prof. Schwaigerovi, avšak osobní zájem o architekturu ho přivedl k malbě interiérů. První chrámový prostor následně zachytil při své cestě do Dalmácie. "Křížová chodba v Emauzském klášteře" je datována do roku 1913, tedy pouhý rok po Blažíčkově absolutoriu na Akademii. V pětadvaceti letech dokázal mistrně zachytit ducha stavby, vtisknout obrazu vlastní život, naučil se vnímat prostor, tvar a atmosféru skrze světlo. V rámci svého širokého tematického rozsahu se autor, jako jeden z mála českých malířů, věnoval právě malbě chrámových interiérů a nutno podotknout, že málokdo dokázal zachytit onu nadpozemskou podstatu chrámu Páně, tak jako Blažíček.

rok 1913
technika olej/plátno
rozměr 100 x 95 cm
signatura sign. LD O. Blažíček. 1913.

Sál 320 000 CZK 24. 11. 2019 13:55:27
8****2 300 000 CZK 24. 11. 2019 13:55:11
Sál 290 000 CZK 24. 11. 2019 13:55:05
8****2 280 000 CZK 24. 11. 2019 13:54:53
Sál 270 000 CZK 24. 11. 2019 13:54:48
8****2 260 000 CZK 24. 11. 2019 13:54:37
Sál 250 000 CZK 24. 11. 2019 13:54:31
8****2 240 000 CZK 24. 11. 2019 13:54:20
Sál 230 000 CZK 24. 11. 2019 13:54:14
8****2 220 000 CZK 24. 11. 2019 13:54:02
Sál 210 000 CZK 24. 11. 2019 13:53:58
8****2 200 000 CZK 24. 11. 2019 13:53:45
Sál 190 000 CZK 24. 11. 2019 13:53:40
8****2 180 000 CZK 24. 11. 2019 13:53:28
Sál 170 000 CZK 24. 11. 2019 13:53:22
8****2 160 000 CZK 24. 11. 2019 13:53:05
Sál 150 000 CZK 24. 11. 2019 13:53:00
8****2 150 000 CZK 24. 11. 2019 13:52:58
Sál 140 000 CZK 24. 11. 2019 13:52:52
Sál 130 000 CZK 24. 11. 2019 13:52:50
8****2 130 000 CZK 24. 11. 2019 13:52:47
Sál 120 000 CZK 24. 11. 2019 13:52:41