datum aukce 01. 12. 2018 09:00
12
9006
prodáno za: 1 450 000 CZK
vyvolávací cena: 1 000 000 CZK

100. XVIII. Olympijské zimní hry Nagano 1998

Zlatá olympijská medaile českého hokejového týmu ze zimních olympijských her v Naganu Zlacené stříbro 80 mm, tloušťka 9,7 mm (256 g), původní udělovací etue uvnitř se zlatým tiskem, uděleno pouze 23 kusů medailí hráčům českého národního týmu_velmi vzácné   Před dvaceti lety dosáhl český hokej svého zatím největšího úspěchu, na olympijských hrách v Naganu vybojovali čeští hokejisté zlaté olympijské medaile. Japonský turnaj byl přitom vůbec prvním, na kterém mohli pod pěti propojenými kruhy hrát i hokejisté z NHL. Mezinárodní olympijský výbor se dohodl s IIHF a NHL, že nejslavnější ligová soutěž bude poprvé v historii přerušena, aby na olympijském turnaji mohli startovat světoví hráči hrající v této lize. Experti očekávali, že o zlato se utkají Američané s Kanaďany, jisté šance se ještě dávaly Rusům, ale s českým týmem se rozhodně nepočítalo. Přesto se hokejový tým České republiky, v jehož barvách nastoupili například útočník Jaromír Jágr, budoucí trenér české reprezentace Vladimír Růžička nebo brankář Dominik Hašek, stal překvapivým vítězem. Favorizovaná Kanada skončila až na čtvrtém místě, stříbro získal tým Ruské federace, bronzovou medaili si z Japonska odvezli hokejisté Finska. Český tým dosáhl tohoto výjimečného úspěchu pod trenérským vedením Ivana Hlinky. Po urputných bojích se nejprve český tým probojoval do finále a v závěrečném utkání s Ruskem to byl náš hráč, který vstřelil jedinou branku zápasu, jenž rozhodla o našem vítězství. Střelcem tohoto gólu, který padl ve třetí třetině v čase 48:08, byl Petr Svoboda za asistence Pavla Patery a Martina Procházky. Dominik Hašek byl navíc vyhlášen nejlepším hráčem tohoto turnaje století v kategorii brankář. Zlatá medaile z Nagana, je jednou z nejcennějších sportovních trofejí v historii českého sportu a první olympijskou medailí za kolektivní sporty po rozdělení se Slovenskem. Tento triumf našeho národního týmu slavila doslova celá země. Zlaté naganské medaile obdrželo 23 hráčů našeho hokejového týmu.   Dominik Hašek • Milan Hnilička • Roman Čechmánek • František Kučera • Libor Procházka • Jaroslav Špaček • Petr Svoboda • Richard Šmehlík • Roman Hamrlík • Jiří Šlégr • Pavel Patera • Robert Lang • Jan Čaloun • Martin Procházka • Robert Reichel • David Moravec • Milan Hejduk • Martin Ručinský • Martin Straka • Jiří Dopita • Josef Beránek • Jaromír Jágr • Vladimír Růžička

8****2 1 450 000 CZK 01. 12. 2018 10:25:31