rok | 1935 - 1940 |
technika | olej na překližce |
rozměr | 72 x 60 cm |
signatura | LD: „Z. Eberl.“ |
rám | rámováno |
autor | 1887-1962 |
1935 - 1940 | olej na překližce | 72 x 60 cm | Nejvyšší cena za dílo autora v aukci: 2 049 300,-
Modiglianovsky pojatý akt patřící k nejkvalitnějším dílům pražského rodáka Františka Eberla odkazuje k životu na Montmartru, kde působil od roku 1911 až do konce svého života. Na obrazech a kresbách zachytil osudy tamního obyvatelstva - malířů, prostitutek, pijáků, karbaníků a tanečnic – a prezentoval je na nesčetných výstavách, z nichž nejdůležitější byly otevřeny u slavné Berthy Weillové. Eberl se stal jedním z nejúspěšnějších malířů na Montmartru, kde vedl nákladný bohémský život, jehož rekvizitami byl závodní vůz bugatti, lev či vlastní letní sídlo v Monaku. Mezi jeho blízké přátele patřil mimo Amedea Modiglianiho například Pablo Picasso nebo Maurice de Vlaminck.