#47

Eberl Francois Zdeněk | Akt sedící v červeném křesle

#47

8 limitů
869 zobrazení
295 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 90 000 Kč
22. 6. 2021 20:00
6. eAukce umění
6. eAukce umění

1935 - 1940
olej na překližce
72 x 60 cm
LD: „Z. Eberl.“
rámováno
1887-1962

1935 - 1940 | olej na překližce | 72 x 60 cm | Nejvyšší cena za dílo autora v aukci: 2 049 300,- Modiglianovsky pojatý akt patřící k nejkvalitnějším dílům pražského rodáka Františka Eberla odkazuje k životu na Montmartru, kde působil od roku 1911 až do konce svého života. Na obrazech a kresbách zachytil osudy tamního obyvatelstva - malířů, prostitutek, pijáků, karbaníků a tanečnic – a prezentoval je na nesčetných výstavách, z nichž nejdůležitější byly otevřeny u slavné Berthy Weillové. Eberl se stal jedním z nejúspěšnějších malířů na Montmartru, kde vedl nákladný bohémský život, jehož rekvizitami byl závodní vůz bugatti, lev či vlastní letní sídlo v Monaku. Mezi jeho blízké přátele patřil mimo Amedea Modiglianiho například Pablo Picasso nebo Maurice de Vlaminck.