#132

Jaroslav Herbst
(1887 – 1971)

KRAJINA V MODRÉM

JAROSLAV HERBST ( 1887-1971 ) - KRAJINA V MODRÉM
#132

Jaroslav Herbst
(1887 – 1971)

KRAJINA V MODRÉM

Kresby a malby
156 zobrazení
Vyvolávací cena: 2 000 Kč
19. 5. 2022 19:00

Československo, rok 1939 Akvarel na papíře 23 x 33 cm Signováno vpravo dole s datací 1939 V expresionistickém stylu Celkový rozměr 35,5 x 45,5 cm Barevná krajina s mraky, kopci, architekturou a políčky ve stylu tvorby malíře Oskara Kokoschky. Dobový rám s paspartou a sklem. Vzadu přípis malíře: J. Herbst 1939 Krajina v modrém.

Jaroslav Herbst byl český malíř, řezbář a projektant-stavař, narozený 1. července 1887 v Dušníkách nad Vltavou. Pocházel z německo-české rodiny obchodníka Franze Josefa Herbsta. Jeho otec byl investorem a nechal postavit Dům U Černé Matky Boží. Jaroslav Herbst byl nejstarším z rodiny, měl dva bratry - Františka a Vítězslava.

Studoval gymnázium a stavební fakultu na ČVUT v Praze. Během studia začal pracovat v oboru a zároveň se začal věnovat malování. Byl nadšen výstavou Edvarda Muncha a ovlivněn postimpresionismem. Jeho kariéru přerušila první světová válka, během níž sloužil na frontě. Po návratu pokračoval ve studiu na ČVUT a stal se členem Krasoumné jednoty.

Herbst maloval převážně krajiny a zátiší. Jeho styl byl charakterizován uvolněným rukopisem, koloritem a pastózními olejovými barvami. Inspirací pro něj byli umělci jako Oskar Kokoschka a Jan Bauch. Věnoval se také řezbářství a vedl hospodářství ve svém rodném městě Dušníky.

Na prahu druhé světové války přestal malovat a ke tvorbě se již nevrátil. Jaroslav Herbst zemřel v Praze 8. března 1971.