#131

Viktor Stretti
(1878 – 1957)

POHLED OD VLTAVY NA PRAŽSKÝ HRAD

VIKTOR STRETTI ( 1878 - 1957 ) - POHLED OD VLTAVY NA PRAŽSKÝ HRAD
#131

Viktor Stretti
(1878 – 1957)

159 zobrazení
Vyvolávací cena: 38 000 Kč
20. 10. 2022 19:00

Čechy rok 1917 Olej na plátně 71 x 67,5 cm Signováno vpravo dole s datací 1917 V secesním stylu Celkový rozměr s rámem 89 x 87 cm Pražský motiv s loďkou a sedícími postavami na řece Vltavě, s pohledem na domy a siluetu Pražského hradu v pozadí v mlžném oparu. Černý leštěný rám se zlatou vnitřní linkou.

Viktor Stretti, narozený 7. dubna 1878 v Plasích, byl český grafik, malíř a ilustrátor. Pocházel ze staré italské umělecké rodiny, která se usadila v Praze. Studoval na české reálce v Praze a poté na Umělecko-průmyslové škole a na Akademii výtvarných umění u Františka Ženíška. Roku 1898 studoval na akademii v Mnichově, kde se seznámil s technikou leptu.

Stretti byl známý především svými lepty ze staré Prahy a portréty významných osobností. Zasloužil se o rozšíření zvyku posílat novoroční gratulace a PF. Jeho tvorba zahrnovala také exotické náměty, což odráželo jeho cestovatelský duch.

Byl členem spolků Mánes a Hollar a nositelem vyznamenání Rytíř francouzské Čestné legie. Také byl členem pražské zednářské lóže Jan Ámos Komenský.

Zemřel 3. března 1957 v Dobříši a byl pohřben v rodinné hrobce na Vinohradském hřbitově.