#7

René Hábl
(1968 – 2021)

Náměsíčný II

Hábl René (*1968) - Náměsíčný II
#7

René Hábl
(1968 – 2021)

Náměsíčný II

439 zobrazení
55 000 Kč
GALERIE KONTRAST s.r.o.
GALERIE KONTRAST s.r.o.
2. 5. 2021 18:00

2002, 74x59,5cm, akryl na plátně, signováno zezadu, nerámováno

René Hábl byl český výtvarný umělec, který se stal známým svou malířskou tvorbou. Narodil se v roce 1968. Hábl patřil do generace umělců, kteří zahájili svá studia na Akademii výtvarných umění v Praze na přelomu komunistické éry a nové demokratické éry. Během studia prošel transformačním procesem, který odrážel nejen změny ve společnosti, ale i ve výtvarné škole.

Jeho raná díla z počátku 90. let byla ovlivněna krajinou a zahrnovala modernistickou transpozici krajinného prostoru do redukovaných forem znaku a struktury. Postupně se však Hábl odchýlil od geometrických prvků a začal zkoumat organický výraz, barvu a světelnost. V roce 2001 došlo k zásadnímu zlomu v jeho tvorbě, kdy se začal objevovat motiv figury, která se stala zástupným znakem pro různé formy života, včetně "života technologie".

Háblova tvorba se zaměřovala na hledání nových obrazových forem děje a dějovosti, přičemž tvarosloví jeho obrazů vykazovalo antropologické rysy a přibližovalo se futurologickým vizím a technické imaginaci. Prostor jeho obrazů byl budován jako nestabilní a pulzující elastická rovina, která měnila barvy a deformovala antropologizující znaky.

Jejich díla lze chápat jako odezvu na "velké metamorfózy" společnosti a výtvarné školy, kterými prošel během svého studia. Hábl se věnoval procesuálnímu pohybu motivů, střídání malovaného a distančního rukopisu a intuitivnímu zrušení hranice mezi abstraktním výrazem a figurací.

Zemřel v roce 2021.