#56

Milan Houser
(1971)

Bez názvu

Houser Milan *1971
#56

Milan Houser
(1971)

Bez názvu

51-100
373 zobrazení
150 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 150 000 Kč
10. 12. 2017 13:30

Bez názvu, 2017 - pigmenty, lak, plátno, 120 × 100 cm, sign. na rubu na plátně Houser 2017 odhadní cena 180 000–250 000 Kč

Milan Houser se narodil 12. prosince 1971 ve Vyškově a je český vizuální umělec a abstraktní malíř. Studoval v Ateliéru monumentální tvorby pod vedením profesora Aleše Veselého na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1992–1993. Od roku 2008 působí jako vysokoškolský pedagog a vedoucí Kabinetu tradičních médií na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. V letech 2011–2023 zastával pozici děkana této fakulty a od roku 2022 působí jako prorektor pro vnější vztahy na Vysokém učení technickém v Brně.

Od roku 2000 je Milan Houser spolu s Marikou Kupkovou kurátorem výtvarné Sbírky Marek Collection, která se zaměřuje na současná klasická média, nová média, video, videoperformance a animace. Jeho díla jsou zastoupena ve státních a soukromých výtvarných sbírkách v České republice a v zahraničí, včetně Sbírky současného a moderního umění Národní galerie v Praze, Muzea města Brna, Galérie Jána Koniarka v Trnave a dalších.

Milan Houser se ve svém díle dlouhodobě věnuje abstraktní malbě, která se prolíná s objektovou tvorbou. Jeho přístup je charakteristický zkoumáním základních materiálových složek obrazu, včetně blindrámu, plátna a hmoty barvy. Využívá průmyslové materiály a technologie, přičemž jeho dominantním technologickým prostředkem je nitrocelulózový lak speciálního složení. Houserovy obrazy vznikají opakovaným naléváním laku na ležící plátno, což vytváří mohutné hloubky a složité barevné fúze vymezené blindrámem. Jeho malba klade otázky týkající se vztahu mezi skutečností a jejím vnímáním. Kromě abstraktní malby se od roku 2001 věnuje i tvorbě objektů a soch a umění ve veřejném prostoru. V roce 2008 byl účastníkem projektu Sochy v ulicích – Brno Art Open´08.