#66

Josef Mladějovský
(1986)

Tečka

Mladějovský Josef *1986
#66

Josef Mladějovský
(1986)

Tečka

51-100
318 zobrazení
50 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 50 000 Kč
10. 12. 2017 13:30

Tečka, čárka, 2011 - akryl, plátno, 120 × 150 cm, sign. PD Mladějovský 2011

Josef Mladějovský je český umělec, malíř a absolvent malířského ateliéru Františka Kowolowského na fakultě umění Ostravské univerzity. Jeho nejranější tvorba ukazovala na talentovaného koloristu, ale v průběhu své kariéry začal zkoumat a rozvíjet tématiku spojenou s modernistickou abstrakcí. Jeho práce reflektují vztahy a odkazy k abstrakci a zároveň zahrnují prvky konceptuálního přístupu, ironie a sémantizace geometrických tvarů.

V jeho diplomové práci se začal věnovat problematice zobrazení "pravdy" nemimetickou malbou. Mladějovský zkoumal vztahy mezi pravdou a uměním prostřednictvím redukce barevnosti a jednoduchého systému sémantizace geometrických tvarů. Jeho práce odrážejí vlivy modernistické abstrakce, zejména Kazimíra Maleviče.

Ve své tvorbě se Mladějovský vrací k otázkám vnímání obrazu a zkoumá možnost čtení malby podobným způsobem jako literatury. Zkoumá, zda je možné malbu chápat skrze znakový systém podobný tomu v literatuře. V některých svých obrazech se snaží o propojení obou způsobů "dobývání" smyslu a vytváří originální autorské experimenty.

V některých cyklech reliéfů pracuje s motivem kříže, který cituje a zároveň dekonstruuje. Mladějovský používá prvek kříže nejen jako symbol, ale také jako součást struktury obrazu. Jeho práce reflektují i odkazy k Malevičově abstraktní kompozici a jsou spojeny s otázkami vnímání a sémantiky výtvarného umění.