#29

Karel Malich
(1924 – 2019)

Událost na kruhu

Malich Karel *1924
#29

Karel Malich
(1924 – 2019)

Událost na kruhu

1-50
Žádné limity
611 zobrazení
Prodáno za
2 400 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 1 850 000 Kč
14. 10. 2018 13:30

Základní údaje

Poznámka
Publikováno: Srp Karel: Karel Malich. Praha 2013, s. 239. Odhadní cena 2 400 000 – 2 800 000 Kč. Vývoj tvorby Karla Malicha tvorby je neobyčejně složitý, ale přitom má vnitřní logiku. Vychází ze zážitků z krajiny, v níž vyrůstal, z přemýšlení nad přírodou a jevy, které se v ní odehrávají a samozřejmě také nad někdy pozitivními a jindy negativními pohyby ve společnosti. Zajímají ho energické křivky ovládající přírodu, proudění a chvění vzduchu, vítr neustále proměňující svou sílu a směr. Uvažuje nad zákonitostmi, z nichž vycházejí vztahy mezi vesmírnými tělesy a jejich pohyb po přesně daných dráhách. Zabývá se rytmem určujícím charakter krajiny, který je výsledkem milióny let trvajících procesů nejrůznějšího druhu, přemítá nad souvislostmi mezi rozmanitými živly (země, vzduch, voda, …). Ve svém deníku se zmiňoval například o tom, že by chtěl vytvářet barevné plastiky v mořských vlnách, které by ovšem nemohly mít dlouhé trvání. Někdy ho inspiruje krátký okamžik či zvláštní úhel pohledu, kdy dojde k určité události. Pozoroval pohyb a neustále se měnící tvary mraků, koruny stromů, jejichž větvemi proudí energie. Ve svých jemně a přitom přesně utvářených plastikách z poloviny sedmdesátých let se zabýval rozhraním mezi stálostí a pomíjivostí, poměrem mezi chaosem a řádem, mezi nekonečným prostorem a vymezením jeho částí liniemi či plochami. Událost v kruhu spadá právě do období, kdy se Malich podobně jako jiní umělci snažil odpoutat od tíživé atmosféry období tzv. normalizace a přiklonil se k přemýšlení nad přírodou, která se vyvíjí bez ohledu na společenské či politické poměry.

Popis

Událost na kruhu, 1974–1975 - nerezocelový drát, barva, 70 × 200 × 173 cm

O autorovi

Karel Malich, významný český sochař, malíř a grafik, se narodil 18. října 1924 v Holicích. Jeho raná léta strávil v Holicích, kde absolvoval školu. Již od dětství projevoval výtvarné nadání, přičemž kraje s táhlými oblouky kopců, zejména holická krajina, měly výrazný vliv na jeho pozdější tvorbu.

Během války absolvoval reálné gymnázium v Pardubicích a byl nasazen u Junkers-werke ve Dvoře Králové. V letech 1945–1950 studoval výtvarnou výchovu a estetiku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde ho ovlivnili profesorové jako Cyril Bouda, Martin Salcman, Karel Lidický a František Kovárna. Po studiích pracoval v podniku Botana v Holicích.

Roku 1953 se oženil s Dagmar Žižkovou, ale manželství skončilo rozvodem po jeho návratu z vojenské služby v Českých Budějovicích (1953–1955). V roce 1956 se oženil podruhé s Hanou Hrochovou. V té době se usadil v Praze a začal se intenzivně věnovat malbě.

Karel Malich byl od roku 1958 členem SČUG Hollar a v roce 1958 založil tvůrčí skupinu Proměna spolu s Milanem Albichem, Miroslavem Radou a fotografem Janem Šplíchalem. Tato skupina vystavovala až do roku 1967. Roku 1963 se stal spoluzakladatelem Skupiny Křižovatka.

V 60. letech se v jeho tvorbě objevovala krajina ovlivněná kubismem, která postupně přešla k lyrické abstrakci. Od roku 1963 převládaly v jeho díle abstraktní geometrické znaky, které se projevovaly zejména v jeho kolážích a reliéfech. Malich v této době experimentoval s novými materiály, jako bylo plexisklo.

Politická situace po okupaci v roce 1968 a éra normalizace znamenaly pro Malicha období, kdy nemohl svá díla oficiálně vystavovat. Věnoval se převážně kresbě a drátěným plastikám, a řada jeho objektů zůstala ve formě modelů. V 70. a 80. letech začal vytvářet drátěné plastiky, které se staly základem pro konstrukce, jež byly zavěšeny ve volném prostoru.

Karel Malich se věnoval tématům spojeným s energií, kosmem a vnitřním prostorem. Jeho tvorba byla řazena do širšího proudu neokonstruktivistických tendencí a ovlivněna vědeckými poznatky z oblasti fyziky a kosmologie. V jeho díle lze nalézt prvky transcendentálního idealismu a teosofie, a zároveň inženýrský přístup neokonstruktivismu.

Po roce 1989 mohl Karel Malich znovu svobodně vystavovat, a jeho díla zaznamenala zasloužený ohlas. Zemřel 24. října 2019 ve věku 95 let, a jeho odkaz patří k významným kapitolám českého moderního umění.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr