#63

Jan Smetana
(1918 – 1998)

Karlín III

Smetana Jan 1918–1998
#63

Jan Smetana
(1918 – 1998)

Karlín III

51-100
1 limit
492 zobrazení
440 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 380 000 Kč
14. 4. 2019 13:30

informace
Vystaveno na výstavě Umělecké besedy v roce 1948. Lit.: Klimešová Marie, Věci umění, věci doby: Skupina 42. Praha 2011, s. 71, obr. 112. Odhadní cena 450 000–550 000 Kč.
informace 2
Obraz Karlín Jana Smetany vznikl ve stejném roce, kdy byla založena Skupina 42, jejímž nejmladším členem se Smetana, vedle Františka Grosse, Františka Hudečka, Kamila Lhotáka, Ladislava Zívra, Miroslava Háka a Jiřího Koláře, stal. Estetika města Skupiny 42 formulovaná manifestem Jindřicha Chalupeckého Svět, v němž žijeme, požadovala přijetí všední skutečnosti okolního světa ve své pravdivé, nepřikrášlené podobě. Pravé umění objevuje podle Chalupeckého sílu skutečnosti, reálných, živých věcí a městského prostředí, které se stalo novou přirozeností člověka a fenoménem moderní doby. Smetana zachycuje ve svých obrazech podobně jako Gross poetiku periferie, všímá si města jako živého organismu podobně jako Hudeček, přibližuje se k Lhotákovi svým staromistrovským malířským rukopisem, ale přesto si uchovává svoji jedinečnost a osobitost. Karlín a další Smetanovy obrazy z této doby připomínají fotografické momentky, které však svoji realistickou, věcnou formu transformují do poetické výpovědi. Protipólem k detailním záznamům městských výjevů je vzdušná obloha, která často zabírá téměř polovinu plochy a vyvažuje zaplněnou část obrazu prázdnem a současně dodává obrazům pocit prostoru. Opuštěné motivy ulic, domů a periferie tvoří spolu s oblohou městskou krajinu, která se stala osudem moderního člověka. Raná tvorba Smetany ze čtyřicátých let 20. století patří k jeho umělecky nejlepším obdobím. Na trhu se přitom tato díla prakticky neobjevují.
kategorie
výtvarné umění a plakáty

Karlín III, 1942 - olej, překližka, rám, 50 x 69,5cm, sign. LD J. Smetana 42

Jan Smetana, významný český moderní malíř a grafik, se narodil 3. října 1918 v Praze. Studoval na ČVUT v Praze na fakultě architektury, kde získal inspiraci od významných profesorů, mezi nimiž byli Oldřich Blažíček, Karel Pokorný a Cyril Bouda. Následně pokračoval ve studiu na Uměleckoprůmyslové škole v ateliéru profesora Antonína Strnadela.

Smetana se prosadil jako člen uměleckých sdružení a skupin, mezi které patřily Skupina 42 (1942–1948), Umělecká beseda (od roku 1944), Sdružení českých umělců grafiků Hollar (od roku 1945) a Skupina 58 (od roku 1958). Jeho první samostatná výstava se konala v roce 1948 v Topičově salonu v Praze.

V jeho uměleckém vývoji lze identifikovat různé fáze a vlivy. Jeho raná díla reflektovala melancholické motivy předměstských, městských a industriálních krajin, především pražských. Postupem času se jeho zájem rozšířil k obecnějšímu zachycení prostoru města a jeho okolí. Během 50. let se věnoval klasické malbě volné krajiny, zatímco v 60. letech se soustředil na velké kompozice, ve kterých propojoval tvary "městské krajiny" s barevnými strukturami. Během pobytu v Paříži našel inspiraci v motivech plynových lamp, nábřeží, kaváren a bister.

Jan Smetana se rovněž věnoval grafické tvorbě, zejména technikám suché jehly a leptu. Od roku 1967 působil jako pedagog na pražské Akademii výtvarných umění, kde vedl ateliér pro figurální a krajinářskou malbu.

Zemřel ve věku 79 let 6. dubna 1998 v Praze, kde strávil většinu svého života. Jeho odkaz zůstává v českém uměleckém kontextu významný dodnes.