datum aukce 14. 04. 2019 13:30
184
prodáno za: 440 000 CZK
vyvolávací cena: 380 000 CZK

63. Smetana Jan 1918–1998

Karlín III, 1942 - olej, překližka, rám, 50 x 69,5cm, sign. LD J. Smetana 42

informace Vystaveno na výstavě Umělecké besedy v roce 1948. Lit.: Klimešová Marie, Věci umění, věci doby: Skupina 42. Praha 2011, s. 71, obr. 112. Odhadní cena 450 000–550 000 Kč.
informace 2 Obraz Karlín Jana Smetany vznikl ve stejném roce, kdy byla založena Skupina 42, jejímž nejmladším členem se Smetana, vedle Františka Grosse, Františka Hudečka, Kamila Lhotáka, Ladislava Zívra, Miroslava Háka a Jiřího Koláře, stal. Estetika města Skupiny 42 formulovaná manifestem Jindřicha Chalupeckého Svět, v němž žijeme, požadovala přijetí všední skutečnosti okolního světa ve své pravdivé, nepřikrášlené podobě. Pravé umění objevuje podle Chalupeckého sílu skutečnosti, reálných, živých věcí a městského prostředí, které se stalo novou přirozeností člověka a fenoménem moderní doby. Smetana zachycuje ve svých obrazech podobně jako Gross poetiku periferie, všímá si města jako živého organismu podobně jako Hudeček, přibližuje se k Lhotákovi svým staromistrovským malířským rukopisem, ale přesto si uchovává svoji jedinečnost a osobitost. Karlín a další Smetanovy obrazy z této doby připomínají fotografické momentky, které však svoji realistickou, věcnou formu transformují do poetické výpovědi. Protipólem k detailním záznamům městských výjevů je vzdušná obloha, která často zabírá téměř polovinu plochy a vyvažuje zaplněnou část obrazu prázdnem a současně dodává obrazům pocit prostoru. Opuštěné motivy ulic, domů a periferie tvoří spolu s oblohou městskou krajinu, která se stala osudem moderního člověka. Raná tvorba Smetany ze čtyřicátých let 20. století patří k jeho umělecky nejlepším obdobím. Na trhu se přitom tato díla prakticky neobjevují.
kategorie výtvarné umění a plakáty

Sál 440 000 CZK 14. 04. 2019 14:00:38
Sál 430 000 CZK 14. 04. 2019 14:00:36
Sál 420 000 CZK 14. 04. 2019 14:00:25
Sál 410 000 CZK 14. 04. 2019 14:00:22
Sál 400 000 CZK 14. 04. 2019 14:00:11
Sál 390 000 CZK 14. 04. 2019 14:00:08
7****5 390 000 CZK 14. 04. 2019 14:00:08
7****5 380 000 CZK 14. 04. 2019 13:59:46