#133

Adolf Loos
(1870 – 1933)

Křeslo

Loos Adolf (1870–1933)
#133

Adolf Loos
(1870 – 1933)

Křeslo

101-150
313 zobrazení
25 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 25 000 Kč
15. 3. 2020 13:30

Poznámka CZ
Lit.: Kristian, M., Das Interier, III. 1901, Adolf Loos – Wohnungen, Album Verlag, 2001, s. 21.

Křeslo - Vídeň, podle návrhu A. Loose okolo r. 1900, výroba pravděpodobně F. O. Schmidt, soustružené dubové dřevo mořené a lakované, původní žíněné polstrování a tkaný čaloun s rostlinným dekorem, výška 77 cm, šířka 56 cm, hloubka 58 cm

Adolf Loos se narodil 10. prosince 1870 v Brně. Pocházel z rodiny kamenosochaře Adolfa Loose staršího a Marie Hertlové. Oba jeho rodiče měli kořeny v Jihlavě, a jeho otec se stal v Brně významným kameníkem, vybudovavším jeden z největších kamenických závodů ve městě. Rodinný dům s dílnou stával na dnešní Kounicově ulici.

Adolf Loos navštěvoval obecnou školu v Brně a několik gymnázií v různých městech, včetně Jihlavy a Melku. Odborná studia absolvoval na průmyslové škole v Liberci a v Brně, kde dokončil svou odbornou přípravu. Krátce studoval i na drážďanské technické univerzitě. Následně strávil tři roky ve Spojených státech, zejména v Filadelfii, New Yorku a Chicagu, kde se seznámil s Chicagskou školou.

Po návratu do Evropy usadil se ve Vídni, kde brzy vystoupal v čele modernistického hnutí. Začal psát do různých novin a časopisů a rychle získal uznání za své umělecké kritiky. Jeho návrhy architektury, včetně krejčovského salonu Ebenstein a kavárny Museum, zdůraznily jeho výjimečný pohled na architekturu a design.

Adolf Loos byl jednou z nevlivnějších postav vídeňské tvůrčí společnosti v prvním desetiletí 20. století. Ovlivňoval významné osobnosti té doby, jako byli Ludwig Wittgenstein, Arnold Schoenberg a Le Corbusier. Po rozpadu Rakousko-Uherska se více zaměřil na České země, kde jeho myšlenky moderní architektury našly plodnou půdu.

Od poloviny 20. let se Adolf Loos potýkal s následky syfilidy, což vedlo k jeho chudobě a společenské izolaci. Zemřel ve věku 62 let 23. srpna 1933 v soukromém sanatoriu Dr. Schwarzwalda ve vídeňském předměstí Kalksburg. Pohřben byl na Centrálním hřbitově ve Vídni.