#181

Josef Hlinomaz
(1914 – 1978)

Milenci a zátiší

Hlinomaz Josef (1914–1978)
#181

Josef Hlinomaz
(1914 – 1978)

Milenci a zátiší

151-183
1 limit
589 zobrazení
90 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 70 000 Kč
15. 3. 2020 13:30

Poznámka CZ
39 × 49 cm, sign. PD Hlinomaz, na rubu štítek s přípisem, Přiložen znalecký posudek PhDr. Elišky Lyskové.

Milenci a zátiší, 1964 - olej, lepenka, rám

Josef Hlinomaz se narodil 9. října 1914 v Praze. Byl český herec, ilustrátor, dabér a významný naivní malíř.

Josef Hlinomaz měl bohatou hereckou kariéru, v níž hrál desítky rolí v divadle, televizi a filmech. Jeho umělecký projev a charakteristický herecký styl ho činily vhodným pro komické a parodické role. Jeho nezapomenutelnou rolí byla postava Grimpa v divadelním představení "Limonádový Joe aneb koňská opera," kterou později zopakoval ve stejnojmenném filmu. Hlinomaz hrál také v oblíbeném televizním seriálu "Chalupáři."

Mimo svou hereckou kariéru byl také ilustrátorem a významným naivním malířem. Jeho naivistické obrazy, často zobrazující náměty ze světa divadla, varieté, cirkusu a umění, jsou dnes součástí renomovaných galerií.

Josef Hlinomaz zemřel během dovolené ve Splitu v Jugoslávii ve věku 63 let.