#80

Jaroslav Hovadík
(1935 – 2011)

Bez názvu

Hovadík Jaroslav (1935–2011)
#80

Jaroslav Hovadík
(1935 – 2011)

Bez názvu

51-100
316 zobrazení
5 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
15. 3. 2020 13:30

Poznámka CZ
21,5 × 16 cm, sign. PD J. Hovadík, Provenience: Ze sbírky významného českého teoretika.

Bez názvu, 60. léta 20. stol. - strukturální grafika, papír

František Krýza, český malíř, grafik a sochař, se narodil 8. května 1935 ve Zlíně. Jeho umělecká kariéra a životní cesta zahrnovala éry ve více zemích, což ovlivnilo i jeho tvorbu. Krýza začal svou uměleckou cestu ve svém rodišti, ve Fryštáku, kde žil až do své emigrace do Kanady v roce 1968. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Poté absolvoval přípravku pro vysoké školy umělecké v Praze a v letech 1956 - 1957 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Na uměleckou scénu vstoupil jako malíř a od roku 1962 také jako grafik, autor objektů a asambláží. Jeho tvorba se blížila osobnostem jako Vlastimil Boudník nebo Antonín Tomalík. Byl jedním ze zakladatelů zlínské výtvarné skupiny 5 + 2. Po emigraci do Kanady se později přestěhoval do Francie a v roce 1986 se usadil v německém Mühlheimu, stávaje se členem Svazu německých umělců. Po sametové revoluci se často vracel do Česka a nakonec se usadil v Litoměřicích, kde pokračoval ve své tvorbě až do své smrti v Litoměřicích 20. května 2011. František Krýza byl umělcem srovnatelným s významnými osobnostmi českého umění, jako jsou Kupka, Váchal, Zrzavý, Diviš či Valter. Jeho osobnost vyzařovala neutuchající energii a intenzivní potřebu tvořit. Vystavoval po celém světě, včetně Spojených států, Austrálie, Indie a Afriky, a jeho díla odrážejí různorodost jeho životního a uměleckého putování.