datum aukce 11. 04. 2021 13:30
265
prodáno za: 80 000 CZK
vyvolávací cena: 65 000 CZK

2. Boudník Vladimír 1924–1968

Variace na Rorschachovy testy, 1967 - strukturální grafika, 2/5, papír, pasparta, rám, plexisklo, 34,5 × 48,6 cm, sign. UD Vladimír Boudník 1967, na rubu štítek Jacques Baruch Gallery

Poznámka V experimentálním grafickém i akčním díle Vladimíra Boudníka se celoživotně odrážel zájem o psychologii a zobrazení psychických stavů. Variace na Rorschachovy testy jsou Boudníkovou uměleckou interpretací psychiatrické lékařské metody, jejímž principem jsou volné asociace vycházející z abstraktních skvrn, symetricky otisknutých na přepůleném papíře. Boudník se tématem asociací z nepředmětných skvrn zabýval už v padesátých letech 20. století ve svých akčních procházkách starou Prahou, při nichž dotvářel nalezené skvrny na oprýskaných omítkách domů. V šedesátých letech se k motivu vrátil také ve strukturální grafice, v mnoha variacích na Rorschachovy testy, v nichž využil princip otisku, zrcadlení a zdvojení spolu s nepatrnými obměnami barevných zemitých tónů. Působivé tisky atakují naše zrakové vjemy, ale také naše představy a podvědomí.

Sál 80 000 CZK 11. 04. 2021 13:35:14
Sál 75 000 CZK 11. 04. 2021 13:35:12
Sál 70 000 CZK 11. 04. 2021 13:35:02
Sál 65 000 CZK 11. 04. 2021 13:34:59
*****5 65 000 CZK 11. 04. 2021 13:34:49