#5

Vladimír Véla
(1980)

Zatmění II

Véla Vladimír *1980
#5

Vladimír Véla
(1980)

Zatmění II

Fine Arts
438 zobrazení
44 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 44 000 Kč
11. 4. 2021 13:30

Poznámka
Provenience: dílo pochází z ateliéru autora.

Zatmění II., 2020 - akryl, pigment, plátno, 50 × 50 cm, sign. na rubu uhlem, 50 × 50 cm „Zatmění II.“ Vladimír Véla 1/3/2020

Vladimír Véla se narodil 27. července 1980 v Turnově a je významným českým malířem. Jeho výtvarné vzdělání zahrnuje studium na SUPŠ v Turnově (1994 - 1998), Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni (1998 - 1999) a Vyšší odborné škole při Střední uměleckoprůmyslové škole v Jablonci nad Nisou (1999 - 2000). Následně pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze, kde v letech 2000 až 2003 absolvoval Ateliér klasické malby pod vedením prof. Z. Berana, a v letech 2003 až 2006 studoval Ateliér Intermediální tvorby u prof. M. Knížáka.

První práce Vladimíra Vély z počátku roku 2006 reflektují jeho zájem o krajinu a sakrální témata. Jeho tvorba je charakterizována inklinací k zpracování přírodních prvků a jednoduchých námětů, které povyšuje na ústřední motiv. Véla je pečlivým pozorovatelem předmětnosti a často kombinuje nesouvisející detaily přírodních tvarů se symboly, znaky nebo architektonickými tvary. Monumentalizuje tyto detaily a skládá je do nových významových pozic. Jeho práce s barvou je klíčovým prvkem, který nejen vytváří prostor, ale také respektuje logickou vazbu k původnímu námětu.

Vladimír Véla dokáže pracovat s reálným základem a přenášet sdělení do roviny abstrakce pomocí jednoduchých malířských prostředků, jako jsou figurativní gesta a znaky. Tyto prvky konkretizují a pomáhají odhalit obsah jeho děl. Zvláštní důraz klade na drobné barevné akcenty, které vytvářejí prostor a logicky navazují na původní námět. Jeho obrazy odrážejí sílu lidské emoce a nesou určitou magii, která je viditelná, avšak těžko popsatelná. Díla Vladimíra Vély směřují k tomu, aby začínala tam, kde končí možnosti slov.