#15

Miloš Kurovský
(1924 – 2017)

Akt

Kurovský Miloš  (1924 - 2017)
Kurovský Miloš  (1924 - 2017)
Kurovský Miloš  (1924 - 2017)
Kurovský Miloš  (1924 - 2017)
Kurovský Miloš  (1924 - 2017)
#15

Miloš Kurovský
(1924 – 2017)

Akt

3 limity
608 zobrazení
Vyvolávací cena: 9 000 Kč
11. 4. 2021 18:00

Spodní odhadní cena
16000
Horní odhadní cena
22000

Název díla: Akt Technika: pastel na veluru Signováno: vpravo dole Kurovský Rozměry: 46,5 x 25,5 cm Stav: nepoškozeno, nerámováno, volně loženo

Miloš Kurovský se narodil 18. října 1924 v Ostravě. V mládí byl silně ovlivněn filosofií, zejména myšlenkami filosofů jako Kant, Hegel, Nietzsche a Schopenhauer, což se projevilo v námětech jeho umělecké tvorby. Zájem o metafyziku našel své vyjádření i ve sci-fi povídkách, které autor doplňoval vlastními ilustracemi. Literární tvorba Miloše Kurovského nebyla určena k publikování, a proto zůstala známá pouze úzkému okruhu jeho přátel.

Po válce v roce 1945 se přestěhoval do Prahy, kde se věnoval módnímu návrhářství a fotografii. Postupně však přešel k výtvarné tvorbě, zejména k malbě aktem a krajin. Ovlivněn rodinnou tradicí malování, kterou rozvíjela jeho matka, se profiloval jeho budoucí umělecký vývoj.

V polovině 70. let založil galerii v Panské č. 7 v Praze, která se stala legendární. Zde prezentoval své výtvarné práce, zejména práce s pastelem, kterému se začal věnovat v šedesátých letech. Šedesátá léta byla pro Miloše Kurovského významným obdobím, kdy se dostal do povědomí kulturní veřejnosti doma i v zahraničí. Založil Mezinárodní sdružení výtvarníků a literátů a uspořádal významnou společnou výstavu "Ars Limites Ignorat" v Bruselu.

V sedmdesátých a osmdesátých letech uspořádali přátelé a příznivci Miloše Kurovského několik neoficiálních výstav v zahraničí, např. v SRN, Itálii, USA a Novém Zélandu. Doma však Kurovský nevystavoval oficiálně, a veřejnost se s jeho dílem mohla seznámit pouze v "galerii za oknem" na Novém Světě na Hradčanech.

Zemřel v roce 2017.