#14

Bohuslav Reynek
(1892 – 1971)

VENKOVSKÁ KRAJINA

Bohuslav Reynek (1892-1971)
Bohuslav Reynek (1892-1971)
Bohuslav Reynek (1892-1971)
Bohuslav Reynek (1892-1971)
#14

Bohuslav Reynek
(1892 – 1971)

VENKOVSKÁ KRAJINA

grafika, malba
5 limitů
801 zobrazení
70 000 Kč
Aukční dům Zezula, s.r.o.
Aukční dům Zezula, s.r.o.
Vyvolávací cena: 10 000 Kč
17. 5. 2021 19:30

VENKOVSKÁ KRAJINA Pastel na papíře, 215x287 mm (výřez pasparty), sign. tužkou vpravo dole "Reynek". Paspartováno, rámováno, zaskleno.

Bohuslav Reynek, český malíř, grafik, básník a překladatel, se narodil 31. května 1892 v Petrkově. Studoval na C.K. Vysokém učení technickém, ale studia oboru zemědělství ukončil po několika týdnech. Jeho zájem o literaturu a výtvarné umění se projevil již během studií na jihlavské reálce.

V uměleckém světě se stal známým díky svým různorodým talentům. Reynek spolupracoval s vydavatelem Josefem Florianem, zejména v edici Dobré dílo, kde vytvářel linoryty a publikoval vlastní edici Sešitů poezie. Zásadní moment přišel v roce 1923, kdy se v Grenoble seznámil s básnířkou Suzanne Renaud, která se stala jeho ženou. Mezi lety 1926 a 1936 žili střídavě ve Francii a v Petrkově. Jeho tvorba byla ve Francii velmi úspěšná a vystavoval zde.

V jeho díle začaly dominovat biblické náměty, zejména reakce na válečnou situaci, a to motivy ukřižování, piety a Pašijový cyklus. Po roce 1948 byl Reynkův statek zestátněn a on sám pracoval jako zemědělský dělník až do roku 1957. V této době vznikla většina jeho grafického díla.

Bohuslav Reynek zemřel 28. září 1971 v Petrkově, kde zanechal významné dědictví v podobě svého uměleckého a literárního díla.