#37

Bedřich Petrovan
(1908 – 1986)

MORAVSKÁ VESNICE

Bedřich Petrovan (1908-1986)
#37

Bedřich Petrovan
(1908 – 1986)

MORAVSKÁ VESNICE

grafika, malba
1 limit
250 zobrazení
2 900 Kč
Aukční dům Zezula, s.r.o.
Aukční dům Zezula, s.r.o.
Vyvolávací cena: 2 900 Kč
17. 5. 2021 19:30

MORAVSKÁ VESNICE 1944 Tempera na papíře, 21,5x29,5 cm (výřez pasparty), sign. a dat. vpravo dole "B. Petrovan. 44". Paspartováno, rámováno, zaskleno. Stav A.

Bedřich Petrovan se narodil v roce 1908. Studoval na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze, kde byl žákem Jakuba Obrovského a Wlastimila Nowaka. Po absolvování akademie se stal malířem a grafikem, a svou profesní kariéru zahájil jako odborný učitel kreslení na Škole uměleckých řemesel v Brně.

Jeho umělecký projev byl blízký civilismu, a věnoval se především zobrazování poezie města. S postupem času, od 80. let, se začal více zaměřovat na zobrazování krajiny. Petrovan se rovněž věnoval knižní a novinové ilustraci a knižní grafice. Během své kariéry byl členem uměleckých spolků, konkrétně Svazu výtvarných umělců Aleš a Bloku výtvarných umělců moravskoslezských v Brně.

Bedřich Petrovan zemřel v roce 1986. Jeho umělecké dílo je zachováno v několika významných galeriích, včetně Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Slovenské národní galerie v Bratislavě a dalších.