Basic info
rok díla | 1865-1867 |
technika | olej na plátně |
rozměr | 96 x 76 cm |
signatura | vpravo dole |
rám | rámováno |
expertíza | Odborný posudek: PhDr. Šárka Leubnerová |
datum narození | 1836-1900 |
About
Author
Adolf Chwala (Chvála) se narodil 4. dubna 1836 v Praze a zemřel 14. března 1900 ve Vídni. Byl českým malířem. Jeho jméno bylo omylem zapsáno jako Anton Chwala na Akademii, a v jeho pase bylo uvedeno jméno Adolf Chwala, známý jako Faltus.
Narodil se v rodině kloboučníka a začal studovat na pražské Akademii v roce 1851. Později studoval krajinářství u Maxe Haushofera. V roce 1864 se přestěhoval do Vídně, kde se oženil s Josefou Procházkovou a měl osm dětí. Během svého života cestoval mezi Čechami, Moravou, Rakouskem a Bavorskem.
Adolf Chwala vynikal v krajinomalbě a patřil k významným absolventům Haushoferovy krajinářské školy. Jeho dílo zahrnuje romantické krajiny, realistickou malbu a pozdní romantismus. Často maloval řeky, jezera a alpské scenérie. Získal uznání a stal se ceněným specialistou na nokturna, obrazy s jezerní krajinou a loďmi osvícenými měsícem. Vystavoval v Praze i ve Vídni a zanechal významnou stopu ve světě malby.