#126

Jan Štursa
(1880 – 1925)

Hana Kvapilová

Jan Štursa (1880 - 1925) - Hana Kvapilová
Jan Štursa (1880 - 1925) - Hana Kvapilová
Jan Štursa (1880 - 1925) - Hana Kvapilová
#126

Jan Štursa
(1880 – 1925)

Hana Kvapilová

Technika
bronz patinovaný na dřevěném podstavci
Rozměr
16 cm (24 cm)
Sold for
5 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Starting price: 2 400 Kč
25. 11. 2024 19:00

Basic info

technika
bronz patinovaný na dřevěném podstavci
rozměr
16 cm (24 cm)
signatura
značeno ŠTURSA
datum narození
1880 - 1925

About

bronz patinovaný na dřevěném podstavci | 16 cm (24 cm) | signatura: značeno ŠTURSA

Informace o díle


Sochař Jan Štursa vytvořil bronzovou bustu herečky Hany Kvapilové, významné osobnosti českého divadelního života přelomu 19. a 20. století. Tato bronzová plastika představuje umělecké vyjádření realistického portrétu, charakteristického pro Štursovu tvorbu, který zachycuje jak fyzickou podobu, tak i vnitřní hloubku osobnosti. Štursova práce vyniká detailním ztvárněním, která odráží umělcovu schopnost vdechnout bronzu život a emoce. Busta Hany Kvapilové je jedním z klíčových příkladů českého sochařství první poloviny 20. století.

více fotografií
*Pokud jste na tomto odkazu nenašli požadované fotografie, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám je dodatečně poskytneme.

Author

Jan Josef Štursa byl významný český sochař a jeden ze zakladatelů českého moderního sochařství.

Po maturitě z měšťanky vyjadřoval přání stát se zahradníkem, ale otec toužil, aby se stal krejčím. Jeho učitel kreslení, Jan Šimek, však přesvědčil jeho otce o jeho mimořádném talentu, a Štursa začal studovat sochařsko-kamenickou školu v Hořicích, kterou úspěšně absolvoval v roce 1898.

Po ukončení školy pracoval v lomu v Mittelsteinu a v kamenické dílně bratří Zeidlerů v Berlíně. V roce 1899 ukončil tuto práci a přihlásil se na Akademii výtvarných umění v Praze, kde začal studovat pod vedením Josefa Václava Myslbeka. V Myslbekově ateliéru vznikaly Štursovy první akty, včetně dívčího aktu Z lázně, který zaujal Myslbeka natolik, že byl odlit do bronzu a vystaven na rektorátu Akademie výtvarných umění.

Akademii úspěšně absolvoval v roce 1904 a díky stipendiu Nadace Josefa Hlávky podnikl studijní cestu do Mnichova, Švýcarska, Paříže a Londýna. Po návratu do Čech pracoval jako Myslbekův asistent na Akademii výtvarných umění až do vypuknutí první světové války.

Štursa sloužil ve válce a po zranění se vrátil do Jihlavy, kde pobýval do roku 1916. Poté byl jmenován profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze po smrti Stanislava Suchardy. V roce 1919 se stal nástupcem J. V. Myslbeka a v roce 1922 byl zvolen rektorem Akademie výtvarných umění. Tuto funkci zastával až do roku 1924.

Štursa byl řádným členem České akademie věd a umění a členem několika uměleckých spolků včetně SVU Mánes. Jeho sochy jsou součástí sbírek Karáskovy galerie, většinou se jedná o sádrové odlitky a modely soch. Pohřben byl na Slavíně na Vyšehradském hřbitově. Po jeho smrti mu byla udělena cena Grand prix na Světové dekorativní výstavě v Paříži, a v roce 1926 se konala posmrtná souborná výstava jeho díla v Praze.

Jan Josef Štursa byl klíčovou postavou v českém moderním sochařství, a jeho dílo zůstává významnou součástí české umělecké historie.

You might also like

Explore more items from this selection, guaranteed to stimulate your senses and spark your imagination.
Show the entire selection