#89

Josef Drahoňovský
(1877 – 1938)

PO KOUPELI

JOSEF DRAHOŇOVSKÝ 1877 - 1938 - PO KOUPELI
JOSEF DRAHOŇOVSKÝ 1877 - 1938 - PO KOUPELI
JOSEF DRAHOŇOVSKÝ 1877 - 1938 - PO KOUPELI
#89

Josef Drahoňovský
(1877 – 1938)

PO KOUPELI

Sculpture
1 limit
229 views
Sold for
36 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Starting price: 25 000 Kč
6. 6. 2024 16:00

Basic info

Signováno
sign. na plintě: J. DRAHOŇOVSKÝ
Rozměry
39 cm
Další info
20. léta 20. století bronz, mramor

About

Josef Drahoňovský, významný český sochař a glyptik, se v roce 1911 stal profesorem na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. To už měl za sebou pozoruhodnou monumentální sochu Poutník a pracoval na sousoší Rozhovor. Pracoval při výzdobě fasády a interiérů budovy Obchodní a živnostenské komory v Praze, budovy Umělecko-průmyslového muzea v Plzni, v Praze na Královských Vinohradech vyzdobil budovu měšťanské školy Na Smetance u Riegrových sadů, a další budovy v Praze a Plzni. Od roku 1918 se intenzivně věnuje řezání skla a drahokamů. Glyptika ho strhuje a kromě své práce pedagogické a sochařské vytváří v tomto oboru díla, jejichž věhlas brzy překračuje hranice a Drahoňovský se stává v Evropě uznávaným umělcem. O jeho úspěších nacházíme články například ve Zlaté Praze, Českém květu, v Topičově sborníku, ve Volných směrech a v mnoha zahraničních časopisech a sbornících.

Author


Josef Drahoňovský, český sochař a glyptik narozený 27. března 1877 ve Volavci, se stal významnou postavou českého výtvarného umění. Jeho život a kariéra jsou pozoruhodné svým rozsahem a přínosem pro českou sochařskou tradici.

Drahoňovský projevil umělecký talent již v mládí, kreslil a zdokonaloval své dovednosti na škole v Turnově, kam ho přivedl učitel František Roštejský. Díky mistrovství ve škole pro broušení, rytí a osazování drahých kamenů v Turnově získal Drahoňovský pevný základ v glyptice.

Studoval na Vysoké umělecko-průmyslové škole v Praze, kde se zdokonaloval pod vedením významných umělců, včetně Stanislava Suchardy a Jana Kastnera. Právě zde se začal uplatňovat jako talentovaný sochař, a to i přes omezené finanční prostředky.

Po studiích vytvořil několik významných prací pro veřejné budovy a fasády v Praze, což mu zajistilo uznání a zakázky na další projekty. Drahoňovský založil vlastní sochařskou dílnu a postupně se stal jedním z předních českých sochařů počátku 20. století.

Vrchol jeho kariéry přišel kolem roku 1911, kdy se stal učitelem na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Během té doby vytvořil monumentální sochu "Poutník" a sochařskou skupinu "Rozhovor". Jeho práce, jako je "Růže tetínská", odrážely jeho mistrovství a výrazné umělecké nadání.

Drahoňovský nejen tvořil sochy a plastiky, ale věnoval se i glyptice, což se stalo jeho vášní a zároveň profesním úspěchem. Ve světě glyptiky vynikal svou precizností a schopností pracovat s různými materiály, od pískovce po křišťál.

Jeho glyptická díla získala uznání nejen v Československu, ale i v zahraničí. Drahoňovský se stal respektovaným umělcem, a jeho práce se dostala do sbírek muzeí, galerií a soukromých kolekcí po celém světě.

Josef Drahoňovský zemřel náhle ve věku 61 let v roce 1938, zanechávaje za sebou bohaté umělecké dědictví. Jeho přínos pro českou sochařskou tradici a glyptiku je nezapomenutelný, a jeho díla jsou dodnes považována za důležitou součást českého výtvarného umění.

You might also like

Explore more items from this selection, guaranteed to stimulate your senses and spark your imagination.
Show the entire selection