#2

Michel Fingesten
(1884 – 1943)

NEBEZPEČNÁ KRÁSKA – ex libris LYS ODILON

Michel Fingesten (1884-1943)  -  NEBEZPEČNÁ KRÁSKA – ex libris LYS ODILON
Michel Fingesten (1884-1943)  -  NEBEZPEČNÁ KRÁSKA – ex libris LYS ODILON
Michel Fingesten (1884-1943)  -  NEBEZPEČNÁ KRÁSKA – ex libris LYS ODILON
#2

Michel Fingesten
(1884 – 1943)

NEBEZPEČNÁ KRÁSKA – ex libris LYS ODILON

GRAFIKA-EXLIBRIS
7 limits
159 views
Starting price: 100 Kč
21. 4. 2024 17:00

Basic info

signatura
signatura
technika
suchá jehla
rozměry
18,5x7,3
rám
volný list
zachovalost
velmi dobrý
další parametry
Ze sbírky Rudy Klinkovského

About

18,5x7,3 cm I signováno I suchá jehla I výborný stav I Michel Fingesten (1884-1943) byl grafik a malíř židovského původu, který patřil k nejznámějším umělcům v předválečném Berlíně. Narodil se ve vsi Buczkowice v Haliči matce, která pocházela z italské židovské rodiny a otci, který byl Rakušan. Roku 1900 (ve svých 16 letech) odešel studovat na vídeňskou akademii. Tu ale po dvou letech opustil a vydal se na cestu kolem světa. Natrvalo se usadil až v Berlíně roku 1913, zde také začal výtvarně působit. Začal tvořit výhradně grafické práce, během první světové války se stal členem umělecké skupiny Neue Sezession, která vystupovala proti oficiálnímu umění vyhlášenému císařem Vilémem I. V roce 1918 na sebe poprvé významněji upozornil svojí výstavou. Brzy se stal známým umělcem, spolupracoval s řadou časopisů, svými grafiky doplnil například knihy Alfreda Kerra, Arno Holze a Adolfa Weissmanna, známé jsou také jeho grafické podobizny spisovatele Liona Feuchtwangera a tanečnice Tatjany Barbakoff.

Author

Michel Fingesten, původním jménem Michl Finkelstein, se narodil 18. dubna 1884 ve vsi Buczkowice v Haliči. Jeho matka pocházela z italské židovské rodiny a otec byl Rakušan. V šestnácti letech odešel studovat na vídeňskou Akademii, ale po dvou letech ji opustil a vyrazil na cestu kolem světa. Po návštěvě několika zemí se nakonec usadil v Berlíně v roce 1913 a začal zde aktivně tvořit.

Fingesten se proslavil zejména jako grafik a malíř a patřil k nejznámějším umělcům v předválečném Berlíně. Během první světové války se připojil k umělecké skupině Neue Sezession, která se stavěla proti oficiálnímu umění podporovanému císařem Vilémem I.

Jeho práce zahrnovala převážně grafické práce, ilustroval knihy známých autorů jako byli Alfred Kerr, Arno Holz a Adolf Weissmann, a vytvářel grafické portréty osobností, jako byli spisovatel Lion Feuchtwanger a tanečnice Tatjana Barbakoff.

Po nástupu nacistů k moci v roce 1933 se Fingestenovi dostalo málo zakázek a jeho práce byly označeny za "zvrhlé umění". Musel emigrovat do Milána, kde vytvořil řadu grafických děl a ex libris.

Později cítil hrozbu blížící se války a ve svých dílech varoval před ní. Po zavedení protižidovských zákonů byl internován v táboře Civitella del Tronto. I přes obtíže a perzekuci dokázal ještě vytvořit několik děl, ale roku 1943 zemřel poté, co utrpěl úraz následovaný osvobozením tábora Angličany.

You might also like

Explore more items from this selection, guaranteed to stimulate your senses and spark your imagination.
Show the entire selection