#22

František Tichý
(1896 – 1961)

Hlava světce

František Tichý - Hlava světce
#22

František Tichý
(1896 – 1961)

Hlava světce

Technika
akvarel, tuš, ruční papír
Rozměr
41,5 x 30
Sold for
88 000 Kč
Aukční síň Vltavín
Aukční síň Vltavín
Starting price: 88 000 Kč
28. 4. 2022 18:00

Basic info

technika
akvarel, tuš, ruční papír
rozměr
41,5 x 30
rok
1941
signatura
sign. PD Tichý 41
rám
původní rám
autor
1896 - 1964

About

Malíř, ilustrátor, grafik a jevištní výtvarník se narodil v Praze na Smíchově. Řadíme jej k nejvýznamnějším osobnostem české výtvarné avantgardy dvacátého století. Byl členem Devětsilu, Sdružení českých umělců grafiků Hollar, Umělecké besedy, České akademie věd a umění a dalších spolků. Jeho celoživotním zájmem bylo téma existence. Témata jako osud, smysl života nebo úděl člověka ve společnosti zaobaloval do křiklavě veselých kulis cirkusových manéží. Vyučil se litografem ve firmě A. L. Koppe a navštěvoval večerní kurzy kreslení pod vedením Alexandra Jakesche. V roce 1917 jej přijali na Akademii výtvarných umění v Praze, kterou však těsně před ukončením opustil. Věnoval se malbě poutačů a plakátů pro pražské kabarety, v nichž zároveň účinkoval, vytvářel scénografické návrhy pro Švandovo divadlo a pracoval jako knižní grafik pro Melantrich. V roce 1929 dostal nabídku vést litografickou dílnu v São Paulu, kterou ale z finančních a politických důvodů nemohl přijmout. Místo toho se svou manželkou navštívil Francii, kde nějakou dobu pobýval, a v roce 1935 se vrátil do Prahy. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a snad ve všech prestižních sbírkách umění. Hlava světce pochází přibližně z období 1940–49, kdy se Tichý věnoval zobrazení námětů s náboženskou tematikou. Pomocí biblických výjevů se snažil vyjádřit obavy a pocity z blížícího se válečného konfliktu a zároveň se s nimi vyrovnat. V tomto případě vidíme františkánského světce nebo mnicha, který upíná pohled vzhůru. Obecně se jedná o ikonologické znázornění, kdy svatý oroduje za lid u Boha, aby odvrátil katastrofu, která se na něj snáší. (Anita Kudličková)

Author

František Tichý se narodil 24. března 1896 v Praze. Jeho rodiče se jmenovali Alžběta a Alois Tichý. Otec pracoval jako bednář u Antona Rudolfa Rosenberga, obchodníka se starožitnostmi na Smíchově. Matka pocházela z rodiny Františka Kratochvíla, obuvnického mistra z Chval. Spolu s rodiči, starším bratrem Václavem a nevidomou sestrou Antonií žili na Smíchově.

František se vyučil litografem ve firmě A. L. Koppe na Smíchově a současně navštěvoval večerní kurzy kreslení, které vedl Alexander Jakesch. V roce 1917 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u profesorů Josefa Loukoty, Vratislava Nechleby, Jakuba Obrovského a Karla Krattnera. Avšak akademii opustil v roce 1923, těsně před jejím dokončením.

Po opuštění akademie pracoval v pražských kabaretech, kde vytvářel poutače a plakáty. Také působil jako knižní grafik a výtvarný redaktor v nakladatelství Melantrich. Zároveň se věnoval scénografii ve Švandově divadle na Smíchově.

V roce 1929 dostal nabídku stát se vedoucím litografické dílny v São Paulu, Brazílie, ale z finančních a politických důvodů tuto nabídku nepřijal. Zůstal v Paříži s Marií Hráskou, později svou manželkou. Zde se jeho umělecké dovednosti rozvinuly. V roce 1935 se vrátil do Prahy a věnoval se převážně malířství. Mezi lety 1945 a 1951 působil jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde učil malbu a grafiku.

František Tichý byl výtvarníkem, který se inspiroval svými zkušenostmi v cirkuse a atmosférou manéže. Tuto inspiraci promítl do svých děl, která zahrnovala motivy balance a artistických výkonů. Jeho malby a grafiky zachycovaly také dění na ulicích měst, kavárny a periferie. Vytvářel imaginativní portréty, zátiší a věnoval se ilustraci, kresbě a typografii. Měl vliv na avantgardní umění 30. let 20. století.

František Tichý byl členem různých uměleckých spolků, včetně Devětsilu, Sdružení českých umělců grafiků Hollar, Umělecké besedy, Spolku výtvarných umělců Mánes a České akademie věd a umění.

Zemřel 7. října 1961 v Praze, kde zanechal významné dílo, které je dnes součástí sbírek několika prestižních galerií v České republice a na Slovensku.

You might also like

Explore more items from this selection, guaranteed to stimulate your senses and spark your imagination.
Show the entire selection