#51

Jiří John
(1923 – 1972)

Nerost - Květ hornin

Jiří John (1923 - 1972) - Nerost - Květ hornin
Jiří John (1923 - 1972) - Nerost - Květ hornin
Jiří John (1923 - 1972) - Nerost - Květ hornin
Jiří John (1923 - 1972) - Nerost - Květ hornin
Jiří John (1923 - 1972) - Nerost - Květ hornin
Jiří John (1923 - 1972) - Nerost - Květ hornin
#51

Jiří John
(1923 – 1972)

Nerost - Květ hornin

Not sold
950 000 Kč
Aukční síň Vltavín
Aukční síň Vltavín
24. 4. 2025 18:00

About

olej, plátno, karton | 1967 | 49 x 40 cm | sign. PD John 67 | lišta | vzadu popsáno, Jiří John patřil v šedesátých letech mezi nejuznávanější české umělce a i přes své zdrženlivé vystupování se stal jednou z ikon tohoto šťastného období našeho výtvarného umění. Za své vynikající grafické listy obdržel několik prestižních mezinárodních cen. Jeho předčasné úmrtí příliš brzy uzavřelo přesvědčivě se rozvíjející dílo s vysokou citovostí k přírodě, přesto jeho obrazy a především grafiky dodnes silně působí na milovníky umění a jsou stále více vyhledávány sběrateli. Po roce 1962 se v Johnově díle objevuje několik ustálených témat – nová a nová podobenství přírodní tvořivosti, jež naprosto samozřejmě relativizuje pojmy „živý a neživý“. Zejména proto si John všímá hlavně konce a začátku roku, kdy je život rostlin u nulového bodu a svůj zrak obrací pod zemský povrch. V přírodě, stejně jako v umění, hledá především jednotu a souvislost. (Jaromír Zemina, Jiří John, NG v Praze 1988) Malba Nerost – Květ hornin, je krásnou ukázkou Johnova vyzrálého tvůrčího období

Author

Pocházel z chudé venkovské rodiny a za 2. světové války se věnoval učení zámečníkem. Avšak jeho umělecký talent zazářil až ve dvaceti dvou letech, když se dostal do Prahy na výtvarnou školu. Jeho studium na Státní grafické škole a následně na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Josefa Kaplického formovalo jeho tvůrčí směřování.

Jiří John se proslavil nejen jako malíř a ilustrátor, ale také jako tvůrce památníku v Pinkasově synagoze pro Státní židovské muzeum. Spolupráce s Václavem Boštíkem vedla k vytvoření památníku, na kterém zaznamenali jména 77 000 českých a moravských Židů, kteří se nevrátili z holocaustu.

Jeho umělecká tvorba byla ovlivněna především venkovským prostředím, přírodními motivy a zázračným dramatem vzniku života. Kresbě, malbě a později grafice se věnoval od mládí. Jeho díla, jak organická, tak geometrická, kombinovala elementární útvary, vytvářejíce unikátní a expresivní kompozice. Přestože využíval náměty z velkoměsta, jeho hlavním zájmem byla příroda, věčný koloběh vznikání a zanikání.

Johnovo dílo vykazuje neklid a napětí života, což bylo umocněno jeho vlastními zkušenostmi a pozdějším zhoršujícím se zdravotním stavem. Jeho tvorba se vyvíjela od jemných harmonických nuancí k tvrdším kontrastům, čímž odrážela dramatický průběh jeho života.

Jiří John zemřel ve věku 48 let v důsledku vleklé nemoci. Jeho umělecké dědictví zůstává významným příspěvkem k českému výtvarnému umění, a jeho díla jsou dodnes uznávána pro svou originalitu a hloubku. Nenápadný, avšak výrazný tvůrce z "generace 60. let" zanechal v uměleckém světě trvalý otisk.

You might also like

Explore more items from this selection, guaranteed to stimulate your senses and spark your imagination.
Show the entire selection