About
Bromostříbrná fotografie na matném papíře, původní autorská zvětšenina. 24,2x40,8 cm. Verso značeno autorským razítkem, modrým kuličkovým perem věnování rukou autora: "Jirkovi na památku Tibor 1. 1. 1963".
Srov.: sbírky Moravské galerie v Brně, inv. č. MG 5382.
Tibor Honty - československý fotograf - samouk, zpočátku sochař a keramik. Po maturitě na bratislavském gymnáziu (1927) studoval v letech 1930-1933 keramiku na Škole uměleckých řemesel. Svá keramická díla poté vystavoval v Praze a v Paříži. V Praze se usadil již nastálo a začal pracovat v tiskárně. Fotografování se věnoval od roku 1935. Zaměřil se na reportážní a sociální témata (např. poetický cyklus Lidé z maringotek) a také na snímky umělecké plastiky. Po druhé světové válce se stal členem Spolku výtvarných umělců Mánes a roku 1948 spolupracoval na vzniku jeho fotografické sekce. Většina výstav jeho díla se uskutečnila až po jeho smrti, např. Retrospektiva k nedožitým 65. narozeninám, výstavní síň Čs. spisovatele v Praze a Dům umění města Brna, 1972; Retrospektivní výstava, Bratislava, Budapešť, Košice, 1973; Tibor Honty, Francouzské sochařství ve fotografii, Královský letohrádek v Praze, Olomouc, 1973 a další.
Author
Tibor Honty, československý fotograf, se narodil 9. května 1907 v Krompachoch na Slovensku. Maturoval v roce 1927 na bratislavském klasickém gymnáziu a následně studoval keramiku na Škole uměleckých řemesel v letech 1930–1933. Svá keramická díla vystavoval v Praze a Paříži.
Po stěhování do Prahy na trvalo se Tibor Honty připojil k tiskárně, kde pracoval deset let jako chemigraf a retušér. Fotografii začal aktivně provozovat od roku 1935, věnujíc se reportážní a sociální fotografii a fotografování uměleckých plastik. Po druhé světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes a v roce 1948 se podílel na vzniku fotografické sekce.
Tibor Honty zemřel 1. prosince 1968 v Praze. Jeho fotografie, zachycující reportáže a sociální témata, odrážejí jeho dovednosti a cit pro umění, kterými přispěl k československému uměleckému prostředí.