letopočet | 1950 |
signatura | sign. UD Jan Slavíček 1950, na rubu pod přípisem Jan Slavíček |
technika | olej, sololit |
velikost | 90 x 43,5 |
autor | (1900-1970) |
Jan Slavíček byl významný český malíř a člen malířské rodiny Slavíčků. Narodil se jako syn malíře Antonína Slavíčka a bratr režiséra a střihače Jiřího Slavíčka. Svou uměleckou dráhu zahájil studiem na Akademii výtvarných umění, kde byl žákem významných umělců, včetně profesora Jana Preislera, Vratislava Nehleby, Maxe Švabinského a Otakara Nejedlého v letech 1916–1925.
Od roku 1922 byl aktivním členem SVU Mánes a prošel řadou studijních cest po Evropě, kde ho inspirovaly různé krajiny a kultury. V letech 1937–1970 žil v Hrzánském paláci na Hradčanech, odkud maloval pohledy na Prahu z okna svého ateliéru. Během své kariéry získal několik ocenění, včetně státní ceny Klementa Gottwalda v roce 1953 a titulu národního umělce v roce 1967.
Jan Slavíček byl známý svými realistickými zobrazeními krajin, zátiší a pražských pohledů. Jeho tvorba byla ovlivněna fauvismem, ale brzy si vypracoval vlastní malířský výraz. Z Orlických hor či kraje kolem Orlické Rybné čerpal inspiraci a zároveň pokračoval v umělecké stopě svého otce Antonína Slavíčka.
Jan Slavíček zemřel 5. dubna 1970 v Praze.