datum aukce 11. 04. 2021 13:30
270
prodáno za: 300 000 CZK
vyvolávací cena: 210 000 CZK

10. Merta Jan *1952

Mladým dělostřelcům (Vývrat), 1991, 1993, 1994, 1997 - akryl, plátno, 85 × 40 cm, sign. na rubu JAN MERTA MLADÝM DĚLOSTŘELCŮM (VÝVRAT) Praha 91 Libkov 93 94 Praha 97

Poznámka Provenience: z ateliéru autora. Malířská tvorba Jana Merty se v českém prostředí výrazně prosadila od konce osmdesátých let 20. století a od té patří k významným příspěvkůmčeské současné malby. Umělcův malířský přístup směřoval od počátku k lapidárnímu obrazovému vyjádření, které vycházelo z konkrétní předlohy, běžných předmětů, krajin, postav nebo portrétů, často spojených s osobními zážitky, ale výsledný obraz postupně oprošťoval na hranici abstrakce. Nezastupitelnou roli proto hrají názvy děl, které připomínají vazbu na konkrétní motiv a často tvoří pointu díla. Vytváření dojmu prostoru v obraze, zachyceného modulováním světla a především barvy, patří k typickým znakům Mertovy malby. Důležitou úlohu pro něj má také téma obrazu a média malby samotné. Velkoformátové virtuózní malby s delikátní barevností jsou zastoupeny ve významných českých i zahraničních sbírkách.

*****8 300 000 CZK 11. 04. 2021 13:43:48
Sál 290 000 CZK 11. 04. 2021 13:43:29
Sál 280 000 CZK 11. 04. 2021 13:43:18
*****8 280 000 CZK 11. 04. 2021 13:43:14
Sál 270 000 CZK 11. 04. 2021 13:43:03
Sál 260 000 CZK 11. 04. 2021 13:42:51
Sál 250 000 CZK 11. 04. 2021 13:42:42
Sál 240 000 CZK 11. 04. 2021 13:42:25
*****8 230 000 CZK 11. 04. 2021 13:42:10
*****0 220 000 CZK 11. 04. 2021 13:41:58
Sál 210 000 CZK 11. 04. 2021 13:41:53