Livebid Index 2024: Report sálových a online aukcí v České republice

Livebid Index 2024: Report sálových a online aukcí v České republice

Online aukce v roce 2024 poprvé v historii Česka přesáhly hranici jedné miliardy korun. Celkový obrat tuzemského trhu se vyšplhal na 3 miliardy, z nichž téměř 75 % tvořilo výtvarné umění. Jaká další překvapení přinesl aukční rok 2024?

Livebid
Autor
Livebid
20. 2. 2025

Livebid Index podává ucelenou analýzu českého aukčního prostředí roku 2024. Díky komplexním datům o prodejích z 91 aukčních domů, 62 sálových aukcí a 405 online aukcí dokážeme objektivně nahlédnout na reálnou velikost tuzemského trhu.

„Loni byla patrná silná chuť prodávat i nakupovat, což se odrazilo i v celkových číslech – aukční trh přesáhl 3 miliardy korun a samotné online aukce poprvé v historii překonaly hranici 1 miliardy. Mám radost, že jsme schopni přinést takto komplexní report – žádný detailnější a transparentnější přehled o aukčním trhu v ČR neexistuje. Letos jsme navíc rozšířili analýzu o demografické údaje dražitelů a rozdělení dle sběratelských kategorií.“

Livebid Index 2024 zahrnuje všechny segmenty uměleckých a sběratelských předmětů, které se v minulém roce objevily v sálových i online aukcích. Objektivní mapování trhu pomáhá aukčním domům, galeristům a sběratelům a zároveň odhaluje reálnou velikost trhu. A to je dlouhodobým cílem platformy Livebid.

Prodeje vzrostly téměř o jednu čtvrtinu

Českému aukčnímu trhu se v roce 2024 opravdu dařilo. Oproti předchozímu roku si polepšil nejen z hlediska úspěšnosti prodejů, ale také v rámci celkového obratu, kdy zaznamenal téměř čtvrtinový nárůst. Prodeje vzrostly o 22,1 % a z necelé 2,5 miliardy korun se v roce 2024 obrat vyšplhal na rovné 3 miliardy. Z nabízených 130 tisíc položek se prodalo 90 tisíc (68,9 %), což oproti minulému roku, kdy se úspěšnost prodejů vyšplhala na pouhých 64,5 %, značí dobré vyhlídky.

Celkový obrat a úspěšnost prodejů
Celkový obrat a úspěšnost prodejů

Online aukce jednoznačně vítězí

Od zlomového pandemického období jsou online aukce výrazným hybatelem trhu a jejich význam stále roste. Rok 2024 se ale zapíše do dějin: Poprvé v historii totiž obrat online aukcí přesáhl jednu miliardu korun! Jen na platformě Livebid v nejúspěšnějším měsíci proběhlo přes 2 miliony zobrazení nabízených položek. Sálové aukce si sice na trhu drží své místo, nicméně oproti 405 online aukcím jich v loňském roce proběhlo pouze 62. Nutno také zmínit, že na sálových aukcích prodeje neprobíhaly pouze fyzicky. Na dražitele v sále či na telefonu totiž připadlo pouze 32,7 % z celkového objemu transakcí a naprostá většina položek tak byla zakoupena online, především přes platformu Livebid.

Poměr online a sálových prodejů
Poměr online a sálových prodejů

Výtvarné umění zažívá renesanci

Pokud celé 3 miliardy obratu aukčního trhu za rok 2024 rozložíme do jednotlivých kategorií, zjistíme, že umění aukčnímu trhu stále výrazně dominuje. Od roku 2023 obrat aukcí s uměním narostl o 14,8 %, tedy o 290 milionů korun, přičemž tato částka tvoří více než polovinu celkového nárůstu trhu! Jen v kategorii umění obrat dosáhl na 2,26 miliardy a zastal tak 74,9 % celkového obratu všech aukcí. Na druhém místě s obratem necelých 460 milionů zůstává kategorie numismatiky a další kategorie se pohybují v desítkách a jednotkách milionů korun.

Úspěšnost prodejů podle segmentů
Úspěšnost prodejů podle segmentů

Korunu dostává Kupka

První místo v žebříčku loňského roku zaujal František Kupka s celkovým obratem 166 milionů korun. Hned v závěsu se po vzoru roku 2023 udrželi Josef Šíma (84 milionů korun) a Toyen (55,6 milionů korun). Za úspěchem Františka Kupky stojí především rekordní prodej jeho díla Conception/Danaé, které se v aukčním domě Adolf Loss Apartment and Gallery vydražilo za neuvěřitelných 126,5 milionů korun. František Kupka se tak stává nejdráže prodaným autorem nejen v roce 2024, ale i v rámci celé historie tuzemského trhu.

Žebříček umělců podle výše prodejů
Žebříček umělců podle výše prodejů

Nejdráže prodaná díla

Z kategorie žijících autorů a autorek zatleskejme Michaelu Rittsteinovi, který se s obratem přesahujícím 11 milionů korun umístil na 19. příčce celkového žebříčku a jeho umístění na prvních příčkách nejvyhledávanějších autorů slibuje nárůst i v dalších letech. 22. místo celkového žebříčku pak zaujal Josef Bolf s obratem 9,2 milionů a hned o příčku níž skončil Stanislav Kolíbal (8,9 milionů), který letos oslaví své sté narozeniny. Od autorstva narozeného po roce 1980 se v loňských aukcích objevilo více než 1500 děl, z čehož se prodala jedna třetina. Tato data potvrzují, že prodej současného umění z mnoha důvodů stále patří spíše komerčním galeriím a přímému prodeji.

Žebříček nejdráže prodaných děl
Žebříček nejdráže prodaných děl

Zájem o sklo a porcelán roste

Analýza nejdráže prodaných autorů nás sice může fascinovat, mnohem objektivnějším ukazatelem z hlediska predikce trhu je ale žebříček nejvyhledávanějších slov na platformě Livebid, který zastupuje hlas více než 31 tisíc dražitelů. Prvním dvěma příčkám dominují stálice Olbram Zoubek a Jiří Anderle, nicméně hned na třetím místě s překvapením potkáváme Františka Víznera. Spolu s dalšími nejčastěji vyhledávanými subjekty Moser a Ryal Dux lze dedukovat rychle rostoucí zájem o kategorii skla a porcelánu.

Žebříček umělců podle vyhledávání
Žebříček umělců podle vyhledávání

Stovky milionů za modernu

Sběratelské preference se oproti předchozím letům příliš nezměnily. Největšímu zájmu se stále těší díla od autorů a autorek narozených v druhé polovině 19. a na začátku 20. století, jejichž prodej v roce 2024 dosáhl celkového obratu ve stovkách milionů korun. Mnohem méně se pak prodávala díla starších mistrů a současných autorů, jejichž obrat se pohyboval v řádech desítek milionů korun.

Prodeje autorů podle data narození
Prodeje autorů podle data narození

A co naši dražitelé?

Nově jsme se podívali také na zoubek dražitelům platformy Livebid, kterých jen za rok 2024 přibylo rekordních 5300. Nadpoloviční počet všech aktivních uživatelů v roce 2024 tvořili dražitelé ve věku čtyřicet až šedesát let. Téměř jedna čtvrtina dražitelů se pohybuje mezi dvacátých a čtyřicátým rokem a pouze 20 % všech dražitelů překračuje věkovou hranici šedesáti let. V podobných procentech se také pohybuje schopnost do aukčních položek investovat. Nejvíce peněz tak za umělecké a historické předměty v aukcích utratili dražitelé mezi čtyřicátým a šedesátým rokem. Ačkoli ženy v tomto prostředí zastupují pouze 18 % uživatelů, oproti předchozím letům se jejich zájem o aukce stále zvyšuje.

Demografie dražitelů
Demografie dražitelů
Více informací