#73

Květa Válová
(1922 – 1998)

V objetí

VÁLOVÁ Květa (1922-1998) - V objetí
#73

Květa Válová
(1922 – 1998)

V objetí

8 limits
289 zobrazení
Sold for
7 900 Kč
Aukční síň Antik Mašek
Aukční síň Antik Mašek
Starting price: 1 000 Kč
14. 7. 2024 16:00

About

Barevný dřevořez, karton, 10 x 12 cm, signováno tužkou, datováno 1992, výtisk č.42/70, volný list.

Author

Květa Válová byla česká malířka, narozena 13. prosince 1922 v Kladně. Studovala v letech 1945 až 1951 na vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Emila Filly. Spolu se svou sestrou Jitkou byla členkou skupiny Trasa od roku 1957.

První výstavu měly obě sestry v roce 1958 v Domě osvěty v Kladně, a od té doby se představily na několika desítkách samostatných výstav. Jejich významné výstavy zahrnovaly společnou prezentaci v Galerii výtvarného umění v Chebu, v Karlových Varech a v Roudnici nad Labem v roce 1983. Retrospektivní výstava proběhla ve Středočeské galerii v Praze, ve Státní galerii ve Zlíně a v Západočeské galerii v Plzni v roce 1993. Velká souborná výstava se konala v roce 2000 ve Veletržním paláci v Praze.

Květa Válová se věnovala figurální kompozici, přičemž postavu člověka chápala jako "kus zvrásněné lávy" s napětím, žárem a eruptivností živlů. V 60. letech se také věnovala strukturální malbě, do které včleňovala nejen jednotlivé postavy, ale i celé zástupy. Její tvorba byla zařazena k výtvarnému proudu nové figurace.

Zemřela 6. září 1998 také v Kladně.

You might also like

Show the entire selection