#119

Otto Gutfreund
(1889 – 1927)

Čelista

Otto Gutfreund (1889 - 1927) - Čelista
#119

Otto Gutfreund
(1889 – 1927)

Čelista

Sculptures
11 limits
307 zobrazení
Starting price: 200 Kč
11. 6. 2024 19:00

Basic info

signatura
ano
technika
bronz
rozměry
výška 47 cm
rám
ano

About

Bronz, výška 47 cm, místy oděrky na patině, Pozdější odlitek

Author

Otto Gutfreund byl význačný český kubistický sochař a průkopník českého novodobého sochařství s globálním dopadem. Narodil se 3. srpna 1889 ve Dvoře Králové nad Labem. V mládí studoval na místním gymnáziu, kde jeho talent v oblasti výtvarného umění objevil učitel kreslení. Díky jeho doporučení v roce 1903 nastoupil na Školu výtvarných umění v Bechyni. Ačkoli se zpočátku věnoval malbě porcelánu, brzy přešel do keramického ateliéru, kde se definitivně rozhodl pro sochařství. Následně v letech 1905 až 1909 pokračoval ve studiu na Umělecko-průmyslové škole v Praze pod vedením profesora Drahoňovského.

V roce 1909, když Gutfreund navštívil výstavu sochaře Antoina Bourdella v Praze, byl tímto umělcem hluboce ovlivněn. Díky podpoře blízkých přátel získal možnost studovat ve Francii, kde se v listopadu téhož roku zapsal do Bourdellových kurzů sochařství na akademii Grande Chaumière v Paříži. Kromě Bourdella ho ovlivnil i další renomovaný sochař, Auguste Rodin. Gutfreund však toužil najít svůj vlastní výraz a brzy se začal zajímat o antiku, gotiku a přírodu jako svůj vzor. V Paříži se setkal s českým umělcem Bohumilem Kubištou, což přispělo k jeho dalšímu uměleckému směřování. Po roce v Bourdellově ateliéru se rozhodl pokračovat ve svém vlastním směřování.

Ačkoli strávil několik let v Paříži, Gutfreund se nakonec vrátil do Prahy. V roce 1926 byl jmenován profesorem na Umělecko-průmyslové škole v Praze. Byl také členem umělecké skupiny SVU Mánes a účastnil se výstav skupiny Tvrdošíjných. Jeho díla byla oceněna mnoha institucemi a jsou zastoupena v prestižních galeriích po celém světě, včetně Centre Georges Pompidou v Paříži nebo Národní galerie v Praze.

Otto Gutfreund zemřel v Praze 2. června 1927. Jeho významný vklad do světa výtvarného umění byl následně uznán mnoha výstavami, včetně autorské výstavy v roce 2013 v Galerii výtvarného umění v Chebu.

You might also like

Explore more items from this selection, guaranteed to stimulate your senses and spark your imagination.
Show the entire selection