#128

Jan Zrzavý
(1890 – 1977)

Piazetta

Zrzavý Jan | Piazetta
Zrzavý Jan | Piazetta
Zrzavý Jan | Piazetta
Zrzavý Jan | Piazetta
Zrzavý Jan | Piazetta
Zrzavý Jan | Piazetta
Zrzavý Jan | Piazetta
Zrzavý Jan | Piazetta
#128

Jan Zrzavý
(1890 – 1977)

Piazetta

Drawings and watercolours
3 limits
716 zobrazení
Sold for
165 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Starting price: 80 000 Kč
29. 5. 2023 20:00

Basic info

rok díla
1951
technika
měkký pastel, protisk
rozměr
16 x 17,6 cm
signatura
vpravo dole
rám
rámováno
expertíza
Písemné dobrozdání Prof. PhDr. Jaromír Zemina, přední historik umění. Pastel uveden v malířově osobních záznamech, viz foto (v archivu PhDr. Jany Orlíkové)
datum narození
1890-1977

About

1951 | měkký pastel, protisk | 16 x 17,6 cm | signatura: vpravo dole | rámováno | Písemné dobrozdání Prof. PhDr. Jaromír Zemina, přední historik umění. Pastel uveden v malířově osobních záznamech, viz foto (v archivu PhDr. Jany Orlíkové)

Author

Jan Zrzavý se narodil 5. listopadu 1890 v obci Vadín, která se nyní nazývá Okrouhlice. Jeho rodiče byli řídícím učitelem Janem Zrzavým a učitelkou Vilemínou, rozenou Kaizlovou. Jan byl šestým dítětem v rodině, měl pět starších sourozenců a ještě dva mladší.

Jeho studijní cesta byla pestrá. Navštěvoval několik škol, včetně gymnázia v Havlíčkově Brodě, měšťanské školy v Kutné Hoře a Přibyslavi, a stavební průmyslovku v Brně v roce 1905. Kvůli vážnému onemocnění však neměl perspektivu dlouhého života a otec mu povolil studia malířství. Jan Zrzavý se v roce 1906 pokusil o přijetí na Akademii výtvarných umění v Praze, ale neuspěl. Nakonec studoval na soukromých malířských školách, včetně školy Karla Reisnera, školy Vladimíra (Františka) Županského a ateliéru Františka Ženíška. V letech 1907-1909 studoval na Uměleckoprůmyslové škole u profesora Dítěte, ale byl vyloučen.

Jan Zrzavý byl významnou postavou českého výtvarného umění a představitelem avantgardy začátkem 20. století. Byl známý svými pracemi v oblasti malby, grafiky a ilustrace. Jeho umělecký styl byl ovlivněn hnutím Jugendstil, německým secesním protějškem. Zrzavý se proslavil zejména svými barevnými dřevořezy, zobrazujícími především ptáky, a hlubotisky aktů a erotických ex libris. Také se věnoval scénografii a spolupracoval s Národním divadlem v Praze.

Jan Zrzavý zemřel 12. října 1977 v Praze. Je pochován na hřbitově u římskokatolického kostela v Krucemburku, kde se nachází i jeho Pamětní síň.

You might also like

Explore more items from this selection, guaranteed to stimulate your senses and spark your imagination.
Show the entire selection