#3

Norbert Grund
(1717 – 1767)

Párové obrazy

Grund Norbert | Párové obrazy
Grund Norbert | Párové obrazy
Grund Norbert | Párové obrazy
Grund Norbert | Párové obrazy
Grund Norbert | Párové obrazy
Grund Norbert | Párové obrazy
Grund Norbert | Párové obrazy
Grund Norbert | Párové obrazy
#3

Norbert Grund
(1717 – 1767)

Párové obrazy

4 limits
837 zobrazení
Sold for
440 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Starting price: 150 000 Kč
29. 5. 2023 20:00

Basic info

olej na dřevě
15 x 13 cm
nesignováno
rámováno
poznámka k dílu
Provenience: MUDr. Jaroslav Franta (1865-1947), významný prvorepublikový sběratel
datum narození
1717-1767

About

olej na dřevě | 15 x 13 cm | rámováno | Provenience: MUDr. Jaroslav Franta (1865-1947), významný prvorepublikový sběratel

Author

Norbert Grund byl český malíř pozdního baroka, přesněji rokoka, narozený 4. prosince 1717 na Malé Straně v Praze. Jeho umělecké dílo se zaměřovalo zejména na malé kabinetní obrazy, z nichž většinu tvořily žánrové scény, ale také krajiny a obrazy s biblickými náměty.

Norbert Grund pocházel z rodiny s kořeny na severozápadě Čech. Jeho bratři se věnovali hudbě, a sám Norbert získal své první malířské zkušenosti u svého otce Kristiána, který pracoval jako dvorní malíř u šlechtické rodiny Kolovratů. V roce 1738 odešel Grund na cesty do Vídně, Benátek a Würzburgu, kde získal další malířské dovednosti. Jeho umělecký vývoj byl ovlivněn českým barokním uměním, německými malíři miniatur (tzv. Kleinmeister), vídeňským malířem Franzem de Paulem Fergem, benátskými malíři vedut a později i francouzským rokokovým stylem, zejména dílem Antoina Watteaua. V roce 1753 se stal členem malířského cechu na Malé Straně v Praze, a ve své dílně vzdělával další umělce, jako byli František Xaver Procházka a Ludwig Kohl.

Roku 1751 se Norbert Grund oženil s Ludmilou Klingerovou, což bylo období, kdy začal vážněji řešit otázky materiálního zabezpečení své velké rodiny. To vedlo k tomu, že se věnoval převážně menším formátům a žánrové malbě, která byla lépe prodejná. Maloval rovněž krajiny a biblické motivy na zakázku. Grundovo umělecké dílo zaujímá v české malbě rokoka významné místo.

Zemřel 17. července 1767 také V Praze

You might also like

Show the entire selection