#26

František Hodonský
(1945)

Tišina

František Hodonský | Tišina
František Hodonský | Tišina
František Hodonský | Tišina
František Hodonský | Tišina
František Hodonský | Tišina
#26

František Hodonský
(1945)

Tišina

3 limits
359 zobrazení
Sold for
42 000 Kč
Galerie Goltzova tvrz
Galerie Goltzova tvrz
Starting price: 20 000 Kč
20. 2. 2024 20:00

Basic info

Ano
olej na plátně
rozměry
50 x 60 cm
1984

About

olej/plátno, 50 x 60 cm

Author

František Hodonský se narodil 19. února 1945 v Moravském Písku. Byl českým malířem, grafikem, sochařem, básníkem a vysokoškolským pedagogem. Jeho otec, František Hodonský st., byl také malířem-krajinářem a grafikem, což mělo vliv na mladého Františka, který se naučil základy malby od svého otce. Svá dětská léta strávil v krajině Jižní Moravy, což ho silně ovlivnilo a zanechalo stálý vztah k této krajině.

Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti v letech 1959-1963, kde se věnoval oboru propagace a dekorace. Poté pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1963-1969. Na akademii se zaměřil na krajinářskou a figurální malbu pod vedením profesora Františka Jiroudka. Během studií se také naučil různé grafické techniky u profesora Ladislava Čepeláka.

Jeho umělecká tvorba byla ovlivněna krajinou Jižní Moravy, zejména lužními lesy, vodními toky a tůněmi. Jeho raná tvorba reflektovala lidovou poetiku a fantazijní malbu. Postupem času se jeho styl posunul směrem k abstrakci a barevným znakům. Jeho malby a grafiky často zachycovaly proměny krajiny, přičemž barva hrála klíčovou roli a byla často více důležitá než kompozice nebo forma.

František Hodonský byl také aktivní jako pedagog. Roku 1990 byl jmenován docentem na Akademii výtvarných umění v Praze a vedoucím ateliéru krajinářské a figurální malby. Později se stal profesorem malby a vedoucím ateliéru současné malby na Akadémii umenia v Banské Bystrici.

Jeho tvorba byla oceněna několika cenami, včetně ceny Masarykovy akademie umění za uměleckou a tvůrčí činnost, medaile Franze Kafky za uměleckou činnost a dalšími oceněními na výstavách grafiky. František Hodonský zemřel 1. února 2022. Jeho dílo zahrnuje širokou škálu výtvarných forem, včetně malby, grafiky, sochařství a básnictví, a jeho vliv na českou uměleckou scénu zůstává trvalý.

You might also like

Show the entire selection