#61

Viktor Stretti
(1878 – 1957)

DÁMA V KŘESLE

VIKTOR STRETTI 1878 - 1957 - DÁMA V KŘESLE
#61

Viktor Stretti
(1878 – 1957)

DÁMA V KŘESLE

No limits
255 zobrazení
Not sold
40 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
8. 6. 2023 16:00

Basic info

Signováno
sign. vpravo dole: Viktor Stretti / Blatná. 1903. / (po 54létech věnuje V.S) 10.II.1957.
Technika
olej, karton
Rozměry
61 x 43,5 cm
Datace (rok)
1903

About

Portrét dámy ze zámku Blatná patří k typickým ukázkám tvorby Viktora Strettiho z daného období. Dámské portréty najdeme u autora jak velmi volně přednesené, tak neobyčejně detailní. Oblíbený grafik, malíř a ilustrátor pocházející ze slavné rodiny zlatníků a barokního malíře Jana Quirina Jahna, prožil mládí u cisterciáků v klášteře v Plasech a vzdělání získával nejprve na UMPRUM a později na AVU v ateliéru u prof. F. Ženíška. V roce 1898 odjel na zkušenou do Mnichova a osvojil si rytecké a zejména grafické techniky. Věnoval se medailérství, leptům a mezzotintám. Specializoval se na pragensie a portrétoval řadu významných osobností – prezidenta Masaryka, hraběte Thuna, sochaře Drahoňovského a další.

Author

Viktor Stretti, narozený 7. dubna 1878 v Plasích, byl český grafik, malíř a ilustrátor. Pocházel ze staré italské umělecké rodiny, která se usadila v Praze. Studoval na české reálce v Praze a poté na Umělecko-průmyslové škole a na Akademii výtvarných umění u Františka Ženíška. Roku 1898 studoval na akademii v Mnichově, kde se seznámil s technikou leptu.

Stretti byl známý především svými lepty ze staré Prahy a portréty významných osobností. Zasloužil se o rozšíření zvyku posílat novoroční gratulace a PF. Jeho tvorba zahrnovala také exotické náměty, což odráželo jeho cestovatelský duch.

Byl členem spolků Mánes a Hollar a nositelem vyznamenání Rytíř francouzské Čestné legie. Také byl členem pražské zednářské lóže Jan Ámos Komenský.

Zemřel 3. března 1957 v Dobříši a byl pohřben v rodinné hrobce na Vinohradském hřbitově.

You might also like

Show the entire selection